Malo koja reka u Srbiji tokom najhladnijeg dela sezone daje varaličarima i približno jednako širok spektar mogućnosti kao Begej. U samom Zrenjaninu i oko ovog banatskog grada najuporniji blinkeraši svakodnevno izlaze na vodu i love sve autohtone grabljivice ciprinidnog regiona, pa i poneku ribu »mirnih« vrsta
Kada krajem godine temperature vazduha i vode drastično opadnu, grabljivice po pravilu počnu intenzivnije da se hrane, pa i da se bolje love. Moji drugari iz Zrenjanina i ja to odavno znamo, te spremno dočekujemo ovaj deo sezone u kom je Begej posebno zanimljiv na delu toka kroz sam grad, gde ima dosta izglednih mesta za lov raznih predatora ravničarskih voda, od kojih se najčešće na udici nađu obični smuđ i smuđ kamenjar, mada neretko udare i štuka, bucov i som. Naravno, nije tu sve ni blizu idealnom, jer često variranje vodostaja ume loše da se odrazi na aktivnost grabljivica, ali dobro poznavanje terena i navika riba može pomoći da se i u uslovima kolebanja nivoa pronađu mikrolokacije na kojima se može dobro proći u različitim uslovima.
SMUĐ JE RIBA KOJA SE NA BEGEJU mora tražiti, i to predstavlja najveći izazov, ali pristupačnost obala i širina reke su takvi da olakšavaju taj deo posla, jer za vrlo kratko vreme možemo svaku poziciju detaljno pretražiti i u slučaju potrebe preći na sledeću. Uglavnom smuđa nalazimo tamo gde ima kamena na dnu, mada se i na dubljim mestima na kojima je dno muljevito može naći poneki »baron« raspoložen za napad na dobro izabranu varalicu, a to je ona koja dužinom nalikuje prosečnoj begejskoj sitnoj ribi u ovo doba godine i uz to ima odgovarajuću vibraciju. Neki misle drugačije, ali ja smatram da boja, kad je reč o lovnosti silikonaca, igra sporednu ulogu, iako moram priznati da kad god mogu forsiram »gumice« obojene UV aktivnim bojama, jer mi se čini da su udarci na njih nešto češći nego na one u »neaktivnim« dekorima.
IZ GORE POMENUTOG RAZLOGA (sličnosti s prirodnom hranom) moj najčešći izbor za lov smuđa na Begeju krajem jeseni i tokom zime su šedovi i tvisteri dužine od 5 do 8 cm, montirani na džig udice veličina od 1/0 do 3/0, i to sa otežanjem od 4 do 10 g, koje omogućava dobru prezentaciju varalica. Zbog realne mogućnosti javljanja soma uglavnom koristim jake džig udice, koje se neće otvoriti ni ako se na njima nađe veća riba, ali istovremeno vodim računa i o tome da budu uvek savršeno oštre kako bi se dobro zabole, što je prvi preduslov da se drastično smanji šansa za ispravljanje pod većim opterećenjem. Naravno, ukoliko se takva udica zakači za panj ili neku drugu prepreku na dnu, velika je verovatnoća da ćemo pokidati strunu, ali to je rizik koji moramo unapred ukalkulisati i poneti dovoljnu količinu udarnih varalica, kao i džig udica njima primerenih veličina, sa olovnim glavama odgovarajućih težina.
BUDUĆI DA ZNAMO DA RIBA NA BEGEJU MIGRIRA I DA je treba tražiti, moj prijatelj Miroslav Daničić Ćomi (inače stari begejski vuk) i ja dogovorili smo se da kada istovremeno izlazimo na pecanje pretražujemo različite terene kako bismo imali veće izglede da pronađemo grabljivice raspoložene za jelo. Ova jesenja sezona počela je javljanjem sitnijih smuđeva kamenjara, tako da nije bilo potrebe za iole jačim priborom, te sam mogao da koristim dvodelni štap Hearty Rise Rock’n’Force II, dužine 2,13 m i deklarisane težine bacanja 1,5–14 g, sa mašinicom Shimano Vanford 3000 F i upredenom osmonitnom strunom Hearty Rise Monster X8, debljine 0,08 mm (PE 0,6), čija je deklarisana nosivost čak 7 kg., a predveze sam pravio od fluorokarbona Sunline Siglon, debljine 0,20 mm. Miroslav je pecao nešto robusnijim kompletom – štapom DAM Effzett Intenze, dužine 2,4 m i t.b. 14–42 g, mašinicom Shimano Nexave 2500 i pletenicom Formax Attack, debljine 0,12 mm.
Normalno, tokom pecanja smo sve vreme u kontaktu, tj. momentalno delimo sve informacije o javljanju ribe, ali ni to nije garancija da će se naše »obostrano nadmudrivanje« sa smuđevima završiti u našu korist. Nekada oni izađu kao pobednici, koliko god se mi trudili, između ostalog i zato što je količina prirodne hrane u reci velika, pogotovo u prvom delu jeseni, dok se ciprinidi ne grupišu, pa su realne i šanse da naši veštački mamci ne budu dovoljno privlačni.
Te naše »paralelne potrage« odvijaju se najčešće tako što jedan pretražuje delove Begeja sa kamenom na dnu, dok drugi forsira lokacije na kojima je voda dublja i mirnija. Pritom je uvek pecanje nešto komotnije za onog ko lovi u samom gradu, jer visoka betonirana obala omogućava lakše kretanje od neravne, mestimično zarasle i neretko blatnjave obale van grada, ali je zato kada se peca sa visine teže izvući ribu.
NEKADA SE SVE ODVIJA PREMA očekivanjima... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 600/601-)