U nastavku dugo pripremanog feljtona o fider ribolovu, jedan od pionira te tehnike u našoj zemlji i dugogodišnji reprezentativac Srbije pozabavio se jednim od dva najvažnija i najspecifičnija dela pribora – od punog materijala napravljenim vrhovima, od čijih karakteristika i kvaliteta umnogome zavisi uspeh u ovom vidu pecanja
Izmenljivi vrhovi napravljeni od punog materijala i sa velikim brojem gusto postavljenih vođica su ono što štapove za fider čini drugačijim od svih onih namenjenih drugim tehnikama i istovremeno izuzetno efikasnim. Ta »duša« svakog fider štapa ima zadatak da veoma precizno, uočljivo i konkretno signalizira kontakt ribe s mamcem, a to se dešava na veoma specifičan način. U stranoj literaturi i medijima ćete za fider vrh pronaći sada već zastareli naziv »quiver tip«, koji zapravo vrlo precizno objašnjava njegove karakteristike, jer »tip« znači vrh, a »quiver« je treperenje tj. podrhtavanje ili titranje, što su reči koje praktično svaki ribolovac koristi da opiše ponašanje vrha svog fider štapa kada riba uzima mamac. Uzgred, sličan osećaj i navalu adrenalina kod ribolovaca izazivaju posmatranje poigravanja fider vrha i (antene) plovka.
VRHOVI SE IZRAĐUJU OD karbona ili fiberglasa (stakloplastike). Oni od fiberglasa su mekši i savitljiviji od karbonskih (koji su, dakle, oštriji i krući). Vizuelno materijal od koga je konkretni vrh načinjen možemo najlakše prepoznati po donjem kraju, koji je kod karbonskih vrhova crn, a kod onih od stakloplastike beo. Načelno se raspon snage vrhova od »fibera« kreće od 0,5 do 2 oz (tj. od 14 do 56 g), a onih od karbona od 1 do 6 oz (28–168 g), ali proizvođači kod pojedinih modela odstupaju od toga. Namenu štapa i njegovu snagu možete donekle »pročitati« i preko odnosa broja vrhova od fiberglasa odnosno karbona koje uz njega dobijate, jer snažniji štapovi po pravilu imaju više karbonskih vrhova, a oni nežniji, tj. namenjeni za finiji ribolov, isporučuju se sa više vrhova od fiberglasa.
SNAGA VRHOVA ODREĐUJE SE PO STEPENU savijanja i većina proizvođača označava je u uncama (čija je skraćenica oz, a težina u gramima – 28), ali neke firme koriste i brojčane oznake... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 600/601-)