Od štapa koji košta tek nešto više od 30 evra nismo navikli da očekujemo bogzna šta. U ovom su slučaju, bez preterivanja, i optimistična očekivanja nadmašena, a ljubitelji najlakšeg varaličarenja dobili su priliku da u našim radnjama kupe zaista vrlo upotrebljivu alatku
Već oko pola decenije, ultralako varaličarenje je po broju poklonika i njima namenjenom priboru i opremi jedan od najbrže rastućih vidova ribolova veštačkim mamcima u svetskim okvirima, pa i kod nas. A od pre neku godinu svedočimo i globalnoj ekspanziji »ultra-ultralakog« varaličarenja, koje ribolovci zovu i »nano« i »mormišing« – ovo drugo stoga što je takvo pecanje nastalo u Rusiji, od tehnike lova grabljivica i mirnih riba ispod leda na »mormiške« – mikrodžigove teške do oko 0,5 g, s jednom malom jednokrakom udicom, na koju se može a i ne mora dodati neki prirodni mamac.
ZA TAKVO PECANJE, KADA SE NE lovi ispod leda, koriste se najosetljiviji varaličarski štapovi, dužine do 2 m (uglavnom oko 1,8 m), teški do sedamdesetak grama i deklarisane težine bacanja u rasponu od 0 do oko 2 grama, mašinice veličine od 500 do 1000 po Shimanu (teške do oko 180 g) i najtanje upredene strune (prečnika oko 0,06 mm) ili najlon promera do nekih 0,14 mm.
Na našem tržištu se još pretprošle godine pojavilo nekoliko takvih varaličaraca, i to više klase, čija je cena tristotinak evra, pa se mali broj ribolovaca odlučio da ih nabavi. Znatno je više bilo onih koji su se opredelili za direktnu nabavku cenovno pristupačnijih modela iz inostranstva, nekim privatnim kanalima, a sporadično je bilo ponude ponekog komada raznih robnih marki i na sajtovima za onlajn trgovinu raznom robom i u ribolovačkim grupama na društvenim mrežama.
TO SVE, MEĐUTIM, NIJE NI IZBLIZA bilo dovoljno da zadovolji zahteve tržišta, pa je na tu veliku nesrazmeru između ponude i potražnje 2024. reagovao užički Ribosport MM (firma ribolovcima poznata pre svega po veb-šopu freetime-ribolov.com), koji je u asortiman svoje robne marke Fil Fishing uvrstio 1,85 m dug dvodelac Lummy SUL, deklarisane težine bacanja 0,2–2 g. Kako se među zainteresovanima za »nano varaličarenje« brzo proneo glas da je više nego dobrog kvaliteta i opreme u odnosu na zaista nisku cenu, nastala je prava jagma za njim, pa je u najmanje dva navrata ceo kontingent rasprodat za kratko vreme. Jedan takav štap kupio je i potpisnik ovog teksta, čiji su prvi utisci i zapažanja uz osnovne činjenice sadržani u redovima koji slede.
PO PROIZVOĐAČKOJ SPECIFIKACIJI, varaličarac težak samo 63 grama ima blank napravljen od 30-T karbona, a opremljen je s osam laganih vođica s tzv. unutrašnjim prstenovima od silicijum-karbida (oznake »Extra Light SiC«), rukohvatom napravljenim od kombinacije prirodne i tzv. mlevene plute i plastičnim navojnim držačem mašinice.
Donja granica težine bacanja ovog štapa srednje brze akcije realno je označena, dok je gornja u praksi nešto veća od deklarisana 2 g. Oslanjajući se na iskustvo kolega na čiju sam preporuku ovaj štapić kupio, probao sam ga s mikrodžigovima od 0,5 g i 1 g, te sa čeburaškama i drop-šot olovima teškim od 1 do 3 g. Računajući i udicu i silikonce duge do 4 cm, bacao sam, dakle, i teret od oko 4 g i nije pritom bilo nikakvih problema, budući da se u zabačaju štap nije mučio i daleko je lansirao i te deklarativno prevelike težine, a i dalje imao dovoljno snage da bez problema u kontri zabode udicu u nepce smuđeva kamenjara i bandara koje sam tokom testiranja lovio. U vodi praktično bez toka i pri pecanju na dubini od 1-1,5 m, detekcija udaraca i kontakata varalica svih gorepomenutih težina s dnom, uz upotrebu upredene strune realnog prečnika 0,07 mm, bila je odlična.
NARAVNO, BESMISLENO JE UOPŠTE pisati o zamoru tokom ribolova u situaciji kada je ukupna težina kompleta oko 240 g... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 633-)