Mnoštvo poklonika u krugovima ribolovaca širom Evrope, pa i kod nas, babuška duguje tome što je prilično brojna i široko rasprostranjena. Osim toga, nije je suviše teško pecati, jer iako ume da bude izbirljiva, uz malo eksperimentisanja i upornosti veoma je često moguće privući je odgovarajućom primamom, mamcem i prezentacijom.
Babuška, jedna od najpopularnijih riba naših voda, u letnjem delu sezone se dubinskim metodom, uz upotrebu hranilice podjednako uspešno lovi na ravničarskim rekama, kanalima svih veličina, akumulacionim jezerima i barama. Ni najveći majstori neće uvek napuniti čuvarku, jer »baba« ume da bude vrlo izbirljiva ili nezainteresovana za jelo, a i da se premesti iz zone u kojoj smo je uspešno lovili. Ali uz ponešto truda, raspitivanja i praćenja situacije, i ribolovac sa malo iskustva skoro nikada neće završiti dan sa potpuno praznom čuvarkom. A što je još bolje za kolege koje pecanju pristupaju rekreativno, za dubinski ribolov babuške, koji nam može pružiti lepu zabavu, ne treba imati ni mnogo pribora, ni skupu prihranu, ni neke posebne mamce, tako da je dostupan skoro svima.
Najkrupnije »babure« se u velikom delu godine dobro love na kupovni, kuvani i aromatizovani kukuruz iz teglice, a u proleće ova riba na mnogim vodama najradije uzima hlebnu ružu, ali su nam sada sasvim dovoljni crvići, gliste i kukuruz šećerac, najbolje onaj iz zamrzivača (budući da se dobro drži na udici i podnosi i nešto dalje zabačaje, od kojih se zrna konzervirana u vodi najčešće brzo raspadnu). Kada je reč o glistama, većina babuškara preferira kalifornijske, ali su krupne holandske često bolji izbor za velike jedinke, a odlične su i lauferke (»vodene gliste«) koje možemo nakopati u blatnjavom priobalju kraj mnogih voda.
Za uspešno »dubinkarenje« nije neophodna ni neka posebna primama. Na vodama na kojima se ne peca previše i gde riba nije u prilici da bira, možemo odlično proći i puneći hranilicu običnom kukuruznom prekrupom, ali će šanse za uspeh ipak biti veće ako uzmemo neku praškastu hranu za šarana i babušku i »razblažimo« je jednakom količinom zemlje (uzećemo tešku zemlju ako pecamo na većoj i dubljoj reci, a laku za kanale, stajaćice i pliće zone na sporotekućim vodama). Za babušku (i većinu drugih ciprinida) privlačne hrane mogu se kupiti već po ceni od 150-200 dinara za kilogram, a atraktivnost ćemo im povećati ubacujući šaku-dve crva i šećerca ili jedno pakovanje seckanih glista.
Babuška nije zahtevna ni kada je pribor u pitanju. Bilo koji teleskop dugačak 3–3,6 m, gornje težine bacanja... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 379-)