Nijedna riba naših voda nema šarolikiji jelovnik od klena. Taj oprezni pripadnik porodice ciprinida jede i mesnu i biljnu hranu, a tokom najtoplijeg dela godine odlično se lovi na razno sezonsko voće, od kog prva dospeva dudinja.
Prve ribolovačke korake napravio sam kao klinac, loveći klena na dudinje i višnje na reci Veternici, koja protiče kroz Leskovac, grad u kom živim. I danas, dve decenije kasnije, svakog proleća jedva čekam da klen završi sa mrestom. Tada, početkom juna, kreće meni najdraži deo sezone, period dug oko dva meseca, u kome se moja omiljena riba najbolje lovi na voće – najpre na dudinju, pa na višnju, a od jula na žutu šljivu, što je više nego dovoljno da zaboravim na somove, štuke, balerine, kedere, gliste i durdubake, kašike, leptire i druge varalice i krenem u potragu za »glavonjom«.
POČETAK JUNA ove godine bio je pakleno vruć, ali su uslovi za lov klena na Južnoj Moravi, na kojoj ga najčešće pecam, bili odlični: voda bistra, a nivo nizak – skoro letnji. Dudinje tek što su počele da zru kada sam krenuo da prvi put ove sezone probam da pecam klena. Nekako sam nakupio dvadesetak komada i požurio na voz, kojim često idem do Mominog kamena, terena koji se nalazi nekoliko kilometara ispred Vladičinog Hana (četrdesetak kilometara od Leskovca).
Na dudinju klena pecam najprostijim mogućim sistemom, koji je nebrojeno mnogo puta proveren u praksi i dokazano je najefikasniji za lov na taj mamac. Sastoji se od osnovnog najlona od 0,18 mm, »klenaroškog« plovka nosivosti 1,5–3 g, sa zaobljenim (»tupim«) vrhom, olovne suze od 0,5 g, male virble, kratkog predveza od 0,16 mm i udice veličine 3 ili 4.
Na delovima reke koji su nepristupačni, sa drvećem natkriljenim nisko nad vodom, pecam fider štapom Sarfix Horizonte od 3,6 m, na koji stavim vrh od 84 g (3 oz) – najjači u kompletu, dok na čistim mestima, gde je reka široka, a potreban je dalek i precizan zabačaj, kao i dobra kontrola plovka, koristim bolonjez Mivardi Phenomena od 6 m. Mašinica je u obe varijante Mitchell 400X Match. Dug štap je od velike koristi kada se peca vožnjom plovka uz zabacivanje popreko na tok, budući da je važno da što manje najlona bude na površini, kako se ne bi stvarao stomak i kako brza voda ne bi začas odnosila plovak nizvodno... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 379-)