Početak hladnijeg dela godine jedan je od udarnih perioda za ribolov skoro svih ciprinida. Na mnogim rekama, jezerima, šljunkarama i kanalima ostvaruju se poslednjih sedmica odlični rezultati u lovu raznih vrsta, od deverike i šarana, do skobalja, nosara i mrena. A uz preporuke verziranog fideraša šanse za uspeh biće još veće.
Jednom, ne tako davno, postojala su četiri godišnja doba koja su se međusobno jasno razlikovala. Sa popriličnom točnošću moglose reći što će koje od njih donijeti i kakve bi vremenske prilike u njima trebalo očekivati. Znalo se kad bi mogle učestati kiše a kada snijeg, i kad će sunce žestoko zapeći. Zima je bila zima, ljeto je bilo ljeto, a proljeće i jesen bili su prijelazni periodi. Nema toga više! Svjedoci smo godine u kojoj je otpočetka sve bilo poremećeno i krivo. Teško je i sjetiti se dana u kojem kiša nije bar nakratko padala, često i u više navrata, tako da su čak i veći dio ljeta vodostaji svih tekućih, pa i stajaćih voda bili povišeni. O poplavama da i ne govorimo. Sad smo kalendarski već duboko u jeseni. Nema više kiša, dani sunčani i topli, vodostaji se napokon u potpunosti stabilizirali. Što i gdje sada loviti? Pa zapravo… svuda i sve. Otvorene su doista baš sve opcije i treba što bolje iskoristiti ovakve uvjete, jer je teško vjerovati da mogu duže potrajati.
NA ZATVORENIM VODAMA ŠARANI su još i te kako aktivni, pa je pravo vrijeme da ih se nalovite metod fiderom, dobro pripremljenom hranom, tankim predvezima i malim udicama. Preporučio bih vam neku primamu na slatkoj bazi, sa laganom nijansom »smrada«. Nedavno sam odlično lovio na mješavinu Browning Crispy Carp i Big Fish, sa dodatkom 0,5 kg mljevenih halibut peleta. Od mamaca je kod sebe dobro imati raznih lovnih peleta (tuti-fruti aroma mi je donijela najviše riba), te malih bojlija, kukuruz šećerac, ali svakako i crve i tanje gliste, jer je njihova kombinacija u ovom periodu često nenadmašna. Od ostalih ribljih vrsta na stajaćicama su još odlično raspoložene i velike deverike, babuške, žutooke, crvenperke, ali nažalost i cvergli, kojima godi ova toplina. Za ribolov deverika svakako je bolji neki od sistema sa kaveznom hranilicom (eng. open end) i dužim predvezom, a paternoster (sa udicom na bočnom predvezu, iznad hranilice) smatram najprikladnijim. Lovite li planski velike deverike, savjetujem vam da usporite malo ritam zabacivanja i budete strpljivi, pričekate griz, jer one su uvijek negdje malo van hranilišta i treba im vremena, ali i mira, da pronađu mamac, budući da nikako ne vole pretjerano bućkanje iznad glave. Od mamaca je tanka crvena glista na prvom mjestu, ali i nekoliko crvenih crva na tankoj laganoj udici daje podjednake rezultate, ponekad i bolje. Opet naglašavam – na laganoj udici! U ribolovu velikih i opreznih deverika to je iznimno važno... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 361-)