Mnogo puta je na stranicama Ribolova bilo reči o lovu bucova pomoću sistema koji čine jedan manji mamac (po pravilu strimer, a znatno ređe mikrodžig) ili više njih, te pilker, vobler, kašika, leptir ili glavinjara. Takva postavka pre svega omogućava da što pre otkrijemo za koju je vrstu mamca bucov trenutno zainteresovan. Na sistemu istovremeno možemo veoma brzo i lako menjati i strimere i mikrodžigove (veličinu, boju i sl.) sa jedne strane, i »glavnu« varalicu sa druge. Kako bucov izuzetno retko podjednako dobro napada oba elementa sistema, mnoge iskusne bucovdžije se veoma brzo, posle prva dva-tri predatora na štapu, preorijentišu na lov isključivo strimerom sa vaser-kuglom ili zbirolinom, ili pak sa sistema skinu strimer a ostave varalicu, naročito ako »suvišni« element skraćuje dužinu izbačaja (npr. vobler, zbog lakoće).
Nedavno mi je, međutim, jedan mladi ribolovac na Dunavu u vezi sa lovom sistemom postavio nekoliko pitanja, o kojima, to sam tek tada shvatio, u Ribolovu nije pisano, a ključno je glasilo: koliki treba da bude razmak između strimera i varalice. Tu dužinu određuje više faktora, koje ćemo ovoga puta detaljno objasniti. Na samom početku moram da naglasim da ja lovim isključivo sa jednim strimerom ili mikrodžigom, jer sisteme sa više njih smatram nesportskim i nekorisnim. Nesportskim, jer ćemo se sa većim brojem malih mamaca pre ili kasnije naći u prilici da, ciljano ili ne, lovimo u jatu i po više primeraka ispod dozvoljene mere. Nekorisnim, jer ćemo pri svakom kidanju osnovne strune ostati bez dva ili tri puta više strimera (mikrodžigova) nego što je bilo neophodno.
Često sam slušao kako pojedinci stavljaju više mušica zato što bucov tada misli da krupnija riba (varalica) juri jato sitnijih (strimeri). Ta teza, zasnovana na »empatiji« sa bucovima, teško je dokaziva. Čini mi se da pokušaj ulaženja u bucovsku percepciju potencijalnog ulova zapravo služe za maskiranje želje da se u kratkom roku u jatu uhvati što više primeraka od po 200-300 g, što se često viđa na nekim udarnim bucovskim mestima kao što su brane na rekama i kanalima u Vojvodini ili Topla Mlava... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 330-)