Nema mnogo ribolovnih terena usred naselja koji mogu da budu tako izdašni kao Sava na potesu od Ade Ciganlije do ušća. Tu se uspešno pecaju mnoge vrste riba, a naročito ciprinidi, kao što su jaz (protfiš) i deverika. U najtoplijem delu godine nisu retki ni ulovi pravih kapitalaca, uz pravilan pristup, dobro uklopljen pribor i pravi mamac.
Mnogi plovkaroši iz Beograda u potrazi za atraktivnim ribolovom, bogatim ulovima i lepim ambijentom idu na Drinu, Tamiš, Begej, udaljena mesta na Dunavu i drugim rekama. Takvi izleti mogu da budu i vrlo uspešni, ali i dosta koštaju (treba platiti troškove prevoza, kupiti hranu za duži boravak na vodi, primamu, razne mamce...). Ujedno, traže vreme, jer se neretko izgubi i po tri sata (pa i više) u putu, a nakon vožnje se često uz to treba probijati kroz šiblje, travu, žbunove divljih kupina, nekad gazeći i po blatu... I sam sve pobrojano nekada radim, ali od početka leta pa sve do kasne jeseni često pecam belu ribu na Savi praktično usred Beograda, kako kod Sajma i malo nizvodnije od njega, tako i na drugim mestima na potesu sve do Brankovog mosta. Kada se voda znatnije ugreje, tu prvo počne da se javlja protfiš, potom deverika, a u jesen prorade i mrena i šljivar. Sve u svemu, posebno u toplijem delu godine, taj deo Save, kako mi njegovi ljubitelji umemo da kažemo, malo traži, a mnogo pruža, pa mu vredi posvetiti pažnju, tj. dobro ga upoznati i ući u tajne uspešnog ribolova na njemu. Kada krenem da tu pecam nekoliko sati, sve što mi treba osim jednog štapa sa mašinicom su rezervni plovci, olovne suze i nekoliko gotovih predveza različitih dužina, jedna kutijica sa glistama, flaša vode i sendvič, budući da se lovi bez primame, a da do mesta brzo stižem i još brže se vratim kući ako riba ne radi ili ukoliko počne nevreme.
LOKACIJA. Najčešće pecam nedaleko od Novog železničkog mosta, na mestu gde je dubina nešto veća nego u okolini, a tok mirniji. Pri srednjem letnjem vodostaju visina vodenog stuba tu iznosi približno 7,5 m, da bi potom na brežini pala na oko 5,5 m i malo nizvodno opet narasla za 2 m. Riba se najčešće javlja malo uzvodno ili nizvodno od brežine. Zanimljivo je da je ove godine, nakon povlačenja Save posle poplavnog talasa, najbolje radila na oko 20 m od obale, dok je prethodnih sezona najveća koncentracija ribe bila znatno dalje, čak na oko 40 m.
PRIBOR. Budući da se zbog dubine i daljine na koju se plasira mamac mora pecati na klizne plovke i daleko zabacivati, ubedljivo se najlakše peca štapovima bolonjeze i tele-meč tipa, koji imaju vođice većeg prečnika nego meč štapovi, pa graničnik klizećeg plovka manje zapinje za njih, što znatno olakšava ribolov.
Štap treba da ima veliku težinu bacanja za tu vrstu pribora... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 355-)