Samo oni ribolovci koji nikada nisu pecali na ribnjačkim jezerima misle da na takvim vodama svako ko ume da zabaci pet metara svaki napuni čuvarku za nekoliko sati ili hvata kapitalce kao na tekućoj traci. Stvari, međutim, nisu ni izbliza tako jednostavne – čak i tamo gde ribe maltene ima više nego vode, najbolje prolaze oni koji se najtemeljnije pripreme i najozbiljnije pristupe pecanju.
Vremenski uslovi i vodostaji ovog leta ne idu baš na ruku ribolovcima sa otvorenih voda. Stoga nije nimalo čudno što se mnoge kolege, pogotovo one koje ne mogu da po nekoliko dana zaredom idu na pecanje i hrane mesto, odlučuju za odlazak na neki od sve brojnijih komercijalnih revira. Iako je na takvim stajaćicama – po pravilu veoma bogatim ribom – bez sumnje lakše ostvariti dobar ulov nego na »divljim« vodama, ni na njih ne treba ići bez prethodne pripreme, jer ni tu »nije Božić svakog dana«, već je potrebno, kao i svuda drugde, poznavati i poštovati određena pravila, bez kojih uspešan ribolov nije moguć.
MESTO. Na komercijalnim revirima skoro redovno su dobre pozicije u ćoškovima, zatim one obrasle vegetacijom i sa preprekama u vodi, naročito ako se na njima ne peca non-stop. Ukoliko možete, odaberite takvu lokaciju na kojoj drugi ribolovci neće moći da vam »kradu« ribu, ni slučajno ni namerno. U slučaju da postoji neki uliv sveže vode sa fontane, potoka, izvora ili neki vodoskok (aerator i sl.), nemojte ga nipošto zaobići u ovim letnjim mesecima, jer je skoro sigurno da će zbog svežije vode sa više kiseonika riba biti tu. I naravno, ako znate gde su hranilišta (tj. gde osoblje revira ribi baca hranu), možete sesti uz njih bez razmišljanja. Imajte na umu i to da su dobra mesta uglavnom rezervisana danima unapred, pogotovo za vikend, stoga je veoma bitno da reagujete na vreme i izvršite rezervaciju.
TEHNIKA. Na komercijalnim vodama, sasvim neopravdano, primat ima moderan šaranski ribolov. Ova tehnika zahteva mnogo osnovne i prateće opreme, velike količine ne baš jeftinih mamaca, a u suštini nije prikladna za izlaske od nekoliko sati ili za jednodnevno pecanje. Interes za fider i dalje raste, ne samo kod nas već i širom Evrope, i to je ubedljivo najefikasniji vid ribolova na manjim stajaćicama sa bogatim ribljim fondom. Lov hranilicom je pristupačan svim kategorijama ribolovaca, jer za njega nije potrebno mnogo opreme, hrana i mamci traže minimalna ulaganja, a na komercijalnim revirima na fider ćemo skoro uvek uhvatiti više ribe za kratko vreme nego drugim tehnikama. Razmotrićemo zato neka od osnovnih pravila koja treba poštovati pri letnjem ribolovu ovom tehnikom... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 355-)