Iako ribolovci dezenu hranilica pridaju mnogo manje značaja nego boji varalica ili drugih mamaca, ipak se većina slaže da to pitanje nije sasvim bez značaja, bar ne u svim situacijama, a neki uvek vode računa o njemu. Evo kakvih sve varijanti ima u ponudi
Osim što se pojavljuju u velikom broju različitih modela, hranilice se izrađuju u više boja. Kako vid kod riba i mogućnost raspoznavanja boja nisu do kraja istraženi, proizvođači uglavnom koriste boje koje ne odskaču previše od okruženja, da bi bili sigurni da će ribe hranilicu prihvatiti kao nešto prirodno, tj. da je se neće plašiti.
U savremenoj serijskoj proizvodnji hranilica, pogotovo kaveznih, (žičana) mreža se uglavnom boji crnom bojom. Crna je najneutralnija i uklapa se u svaku podlogu. Čak i kada je dno svetlo, crna boja nije odbojna, možda zato što je u prirodi mnogo toga crno (kamenje, granje, trulo lišće...).
POJEDINI PROIZVOĐAČI, da bi se razlikovali od ostalih, svoje kavezne hranilice dosta dugo boje zelenom bojom. Ribama se one verovatno nisu previše razlikovale od svih ostalih, ali se nisu specijalno »primile« na tržištu, po svoj prilici zato što su se previše razlikovale od onih na koje se većina kupaca navikla, pa nisu bile njihov čest izbor. Međutim, za razliku od žičanih hranilica, otvoreni (eng. »open end«) modeli se često prave baš u raznim nijansama zelene, a posebno su privlačni oni koji su pomalo transparentni (providni).
Zanimljivo je i da se za bojenje hranilica koriste neke nijanse smeđe (braon) boje, koje deluju prirodno, jer nalikuju boji dna (tj. mulja).... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 432-)