Često se može čuti da je jedna od najboljih karakteristika fider tehnike to što osetljivi vrh fider štapa svojim titranjem nepogrešivo i momentalno obaveštava ribolovca da riba uzima mamac. Ali da bi u praksi zaista bilo tako, moramo dobro napraviti sistem i potom ga pravilno zategnuti.
Nedavno me je iznenadilo pitanje jednog prekaljenog fider ribolovca takmičara. Naime, on je priznao da uz sve iskustvo i dalje nije siguran kako treba postupati pri potapanju i zatezanju najlona nakon zabačaja, tj. kako ostvariti optimalan kontakt sa sistemom, koji omogućava najbolju signalizaciju trzaja. Sa opravdanim razlogom posumnjao je da upravo u tome leže razlozi velikih oscilacija u ulovima koje ostvaruje tokom nekih nadmetanja.
Svi fideraši, uključujući i one najiskusnije, susreću se sa tim problemima i moraju se u svakoj prilici potruditi da ih reše na najbolji način. U ovom prilogu ću objasniti kako ja to radim, tj. kako treba postupati da bi veza između vrha štapa i kraja sistema, tj. hranilice i mamca, bila optimalno zategnuta. Ali odmah moram da napomenem i to da sama uputstva bez konstantnog treninga neće nikome pomoći.
Kontakt između vrha štapa i sistema utiče na signalizaciju, koja osim što može biti intenzivna (tj. lako uočljiva) ili slaba (teško uočljiva) može i potpuno izostati. U optimalnim uslovima, kada pecamo na mirnoj vodi, na daljinama do 25-30 metara, na mestu na kome nema većih prepreka, a dubina je ujednačena i ne prelazi nekoliko metara, najčešće nećemo imati velikih problema u uspostavljanju kontakta sa mamcem i uočavanju trzaja. Ali zato u mnogim drugim situacijama signalizacija može biti otežana u manjoj ili većoj meri, pa samim tim i naši ulovi manji. Ukoliko u nekoliko uzastopnih zabačaja vadimo sistem sa isisanim mamcima ili bez njih, ili dobijamo ribu a da nismo primetili savijanje vrha, evidentno je da nešto nije u redu.
Da bi signalizacije bilo, neophodne su dve stvari – da najlon bude optimalno zategnut i da se slobodno prostire kroz vodu. Ukoliko je labav ili naleže na neku prepreku, indikacija trzaja će izostati ili će biti znatno slabija no što je potrebno da bismo ih registrovali. A od velikog uticaja može biti i brzina potapanja najlona, jer se neretko dešava da riba uzima mamac u propadanju ili u istom trenutku kada hranilica dodirne dno... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 347-)