Kada temperatura vode početkom proleća počne da raste, šaran se polako pokreće iz zimske letargije. U ovom periodu, kada je najcenjeniji ciprinid na otvorenim vodama u zabrani, mnoge pasionirane šarandžije idu na komercijalne revire. Iako su oni uglavnom veoma gusto poribljeni, ni na njima se ribe ne kače same na udicu. Štaviše, nekada je potrebno dosta eksperimentisanja da bi se ostvario dobar ulov.
Moji prijatelji i ja prolećnu šaransku sezonu po pravilu otvaramo već krajem marta. U tom periodu se riba tek razmrdava nakon hibernacije, a najpre se aktivira na plitkim stajaćicama koje se prilično brzo zagrevaju. Zato najčešće za prve izlaske biramo komercijalni revir Ada Safari, koji nam je blizu, a u ovom periodu pruža dobre šanse za uspešno pecanje bez ikakve prethodne pripreme mesta. Ali to nikako ne znači da će se svako ko na ovo beogradsko jezerce dođe i zabaci bilo koji mamac na bilo kakvom sistemu nahvatati ribe. Naprotiv, neretko su krupni ciprinidi iz ove vode vrlo selektivni i moramo pronaći prihranu, mamac i prezentaciju koji će ih privući, jer se u suprotnom može desiti i da za ceo dan nemamo ni udarac, dok ostale kolege uspešno love.
KADA RIBA PIPAVO UZIMA mamce, uvek nastojim da koristim lagane udice, najviše do veličine 6, kako bi ih šaran bez problema usisao zajedno sa mamcem. Ali udica ne sme biti ni previše mala niti od suviše tanke žice, naročito ako pecamo blizu prepreka, pa moramo da na silu sprečimo ribu da ih se dokopa. U našim prodavnicama se može pronaći više dobrih šaranki sa navedenim karakteristikama, a ja koristim Kamasan B725 Carp Specialist veličine 6... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 347-)