Efikasnost u pecanju na plovak umnogome zavisi od pravilnog izbora modela, tj. oblika i nosivosti tog indikatora trzaja i jednog od najbitnijih delova našeg sistema. Što više iskustva ribolovac ima, to mu je lakše da dobro odabere, ali će i početnici moći da se snađu ako se pridržavaju nekih osnovnih pravila.
Na to zimsko pecanje bodorke na jednoj od šljunkara nedaleko od Kruševca došao sam sa sistemom vezanim kod kuće, za koji sam odabrao plovak nosivosti 0,2 g, igličastog oblika i izuzetno tanke antene. Voda je bila potpuno mirna, udica veličine 20, a predvez promera 0,08 mm – dakle, sve kako treba, na prvi pogled. Ali dok je moj otac vadio ribu za ribom (veoma sitne žutooke), pecajući sa plovkom od 0,7 g, kod mene se nije dešavalo ama baš ništa. Posle nekog vremena sam shvatio u čemu je problem – lovilo se na dubini od 2,5 m, a moj mamac je zbog malog opterećenja presporo tonuo do sloja u kome se riba nalazila. Iako mi nije bilo nimalo lako da promrzlim prstima pravim novi sistem od sitnih i tankih elemenata, nisam imao drugog izbora, a za taj trud sam gotovo momentalno nagrađen tako što sam i sam počeo da lovim ribicu za ribicom. To je, naravno, samo jedan od bezbrojnih primera koji pokazuju koliko pravilan izbor plovka može uticati na količinu ulova.
A VEĆINI NAS KOJI PECAMO plovkaroškim tehnikama kutije su prepune modela različitih veličina, dizajna i oblika, ali smo često skloni da dohvatimo prvi koji nam padne pod ruku i učini nam se interesantnim u datom trenutku, bilo na vodi ili dok kod kuće pripremamo montažu. Ukoliko pogrešimo, posle toga možemo da sve uradimo kako treba – da pronađemo pravo mesto, bacimo odgovarajuću primamu, izaberemo adekvatan mamac... Nekada će mamac sporo stizati do ribe, u drugoj prilici će prebrzo prolaziti kroz sloj u kom bi ga ona uzela, u trećem slučaju će sistem biti nedovoljno osetljiv, pa nam neće ukazivati da treba da kontriramo ili će riba osećati preveliki otpor i puštati mamac pre no što se udica nađe na pravom mestu, u četvrtom će riba biti predaleko, tj. plovak će biti isuviše lak da bismo mogli da dosegnemo zonu u kojoj se naša potencijalna lovina nalazi. A rezultat će u svakom od tih slučajeva biti lošiji nego što smo priželjkivali ili što bi mogao biti. Pogledajmo zato na šta sve treba obratiti pažnju pri izboru plovka... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 342-)