Alga kladofora je prirodna hrana skobalja i drugih ciprinida iz Drine, Lima i ostalih tekućica mrenskog regiona. Niti te biljke su odličan mamac za lov vožnjom plovka, ali preko zime se neretko još bolje prolazi na njihovu imitaciju, tj. na »filament« – oko 6 cm dug snopić sintetičkih vlakana.
Skobalj je zimi, kao i većina drugih rečnih riba, u dubljoj vodi sa nešto sporijim protokom, jer je njena temperatura nešto viša. Pri tom se drži blizine dna i ne jurca za hranom, već uzima ono što mu dođe pod usta. Kako se na Drini u ovom periodu uglavnom peca na dubinama od 3,5 do 6 m, i to uz česta kočenja sistema, moramo koristiti fiksni plovak (jer se pri kočenju montaže sa klizećim plovkom mamac diže dosta iznad dna, tj. udaljava od ribe, koja ga onda neće uzeti). Bolonjeze štapovi od 6 ili 7 m su bolji izbor od mečeva i tele-mečeva, kako zbog dužine, koja omogućava pecanje fiksnim plovkom i na najvećim gore pomenutim dubinama, tako i zbog toga što su vođice na bolonjezima znatno većeg prečnika, pa se na niskim temperaturama teže lede od sprovodnika na štapovima meč tipa, koje led začas zapuši.
I nosivost plovka (koja se može kretati od nekoliko grama pa do preko deset) i njegov oblik biramo u zavisnosti od brzine protoka na konkretnom mestu i od dubine na kojoj se peca. Ukoliko je voda sporija, opredelićemo se za plovak sa telom oblika šargarepe, a ako je brža, bolji će biti neki model sa telom oblika ragbi lopte ili »kontraš«. Neki od proverenih modela koji se mogu naći na našem tržištu su Gica Ibar, Gica Drina, Colmic Tigre, Tubertini Pro Serie 55 itd.
ISPOD PLOVKA SE POSTAVLJA glavno otežanje – jedno olovo oblika suze. Nipošto ne treba stavljati više suza ili dramlija, jer se tako otežan sistem lako mrsi prilikom dalekih izbačaja. Prilikom svakog hica moramo pritiskom prsta na špulnu trenutak pre pada sistema u vodu zaustaviti njegov let kako bi se dugački predvez ispravio. Ukoliko se desi da na vodi nemamo odgovarajuće suze, već samo teže, možemo nožem odseći višak i tako dobiti optimalno izbalansiran sistem, tj. plovak otežan taman koliko treba... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 343-)