Iako spada u manje grabljivice, potočna pastrmka veoma je omiljena među ribolovcima širom sveta, pa i kod nas, zbog borbenosti, lepote i ambijenta u kom živi. Lovostaj na nju, koji traje čak pet meseci, upravo se završava, pa je pravi čas da se podsetimo gde ju je i kako najbolje potražiti u ovom periodu.
Zima je iza nas. Nakon mnogo kratkih dana, ispunjenih hladnoćom, snegom i uopšte izrazito nepovoljnim vremenom, najgori i najdosadniji deo sezone za nas koji volimo da varaličarimo na malim pastrmskim vodama konačno je završen. Priroda se polako budi, reke i potoci koji su donedavno bili okovani ledom ponovo teku, proizvodeći onaj našim ušima izuzetno prijatan zvuk žuborenja. Od poslednje avanture i potrage za kraljicom planinskih voda, pastrmkom, prošlo je pet meseci (budući da lovostaj na tu vrstu počinje 1. oktobra). Još od tada svakodnevno razmišljamo o tome kako ćemo je i gde loviti kad mart konačno dođe, te šta bismo mogli učiniti da nam prolećni izlasci na salmonidne potoke i rečice budu što zanimljiviji i uspešniji.
IZGLEDNA MESTA. Nakon dugog perioda hladnog vremena, sa dolaskom proleća, sneg se na planinama po pravilu naglo topi. Usled toga dolazi do osetnog porasta i povećanog protoka hladne vode na većini malih reka i potoka. Pri tom je potočara, koja takve tekućice nastanjuje, iscrpljena ne samo višemesečnim životom u ledenoj vodi sa malo hrane, već i zato što je nedavno završila sa mrestom, koji se, u zavisnosti od geografskih, hidrometeoroloških i bioloških faktora (položaja, tipa i veličine vode, njenog nivoa i temperature u minulom periodu, količine i uzrasta riba...), odvija od oktobra do februara, tako da nema previše energije i nije raspoložena za veliku jurnjavu, te moramo povesti računa o mnogo čemu, a pre svega o tome gde ćemo je uopšte potražiti kako bismo imali šansu da je uhvatimo i time sebi ulepšamo prve ribolovne izlaske u novoj sezoni.
Pastrmka se sada drži onih delova malih reka i potoka u kojima bez velikog utroška snage, tj. bez mnogo napora dolazi do lakog obroka, nadoknađujući tako izgubljene rezerve. Naći ćemo je u najdubljim delovima tekućica, tj. tamo gde je protok najsporiji, neposredno uz kakvu visoku obalu ili čak ispod nje (ako je podlokana), zatim u rupama velikih stena, među korenjem drveća koje viri iz tla, oko potopljenog granja i drugog nanetog krša ili iza velikog kamenja i oborenog drveća i sl. Sve je to posledica činjenice da pastrmka sada ne juri za plenom, već ga čeka u zasedi, pa joj mamac moramo provući ispred samog nosa, za šta u većini slučajeva imamo samo jednu šansu, jer će čim oseti da nešto nije u redu ignorisati naredne pokušaje da je prevarimo. Da bismo je uhvatili, moramo sistematski pretraživati teren, pri tom kombinujući precizno zabacivanje, takvo vođenje kojim ćemo što vernije oponašati prirodnu hranu ribe i vrlo oprezno kretanje uzvodno (jer potočara stoji okrenuta glavom uzvodno, pa nas tako neće primetiti, a mamac će ići ka njoj, dok je eventualno ne prođe).
PRIBOR. U zavisnosti od veličine i širine tekućice, optimalna dužina štapa bila bi od 1,8 m do 2,2 m, a težina bacanja treba da iznosi najviše do 10 g, kako bismo mogli da lepo bacamo i vodimo potočari i malim vodama primerene mamce, te da istovremeno uživamo i u borbi sa sitnim ribama, imajući pri tom dovoljno snage i da savladamo one krupnije. Poželjno je da štap ima... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 422-)