Uspešni ribolovac iz Opova čitaocima Ribolova ekskluzivno prenosi svoja iskustva sa ribom izuzetno bogatih voda na obodu dalekog Sibira, gde uspešno hvata belu ribu na prirodne mamce, a bandare i štuke raznih veličina na voblere, silikonce i druge varalice.
Kada mi je moj drug Boža Slavković saopštio da ide da radi u Rusiju, i to u Sibir, obojica smo pomislili na isto – na ribolov. Logično, jer verujem da skoro svako, makar i potajno, mašta o odlasku u taj pecaroški raj. Iskreno sam se obradovao što će se bar jednom od nas ostvariti želja da iskusi i doživi čari ribolova u veličanstvenoj prirodi Rusije. Boža i ja se znamo od najranijeg detinjstva i bezbroj puta smo išli zajedno na vodu. Pred put sam mu spremio i neke moje varalice, da ih tamo testira. Pošto je otputovao krajem jeseni, čekao sam izveštaj skoro godinu dana. Naime, ribolov je u delu Sibira u kom on boravi moguć je samo tokom tri letnja meseca, a ostalo vreme su vode pod ledom.
Grad Surgut ima oko 350.000 stanovnika, a nalazi se u Hanti-Mansijskoj oblasti, u centralnom delu zapadnog Sibira. Prosečna temperatura u januaru je -22º C, a ove zime je zabeležena najniža temperatura u istoriji tog grada, od -61º C. U letnjim mesecima prosečna temperatura je 17º C, a tokom »belih noći« oko podneva dostiže i 30º C. Surgut je centar naftne industrije, ima najveću gasnu elektranu na svetu i grad je koji raste velikom brzinom. Boža radi u građevinskom sektoru, kao šef odeljenja za zalihe i opremu. Vremena za ribolov ima malo, ali je sa drugarima Ivanom Kajsnerom i Markom Cajićem ipak uspeo da više puta ode u istraživanje okolnih voda. Najčešće su pecali na Juganskom Obu, rukavcu reke Ob, i na jezerima Kameni Mis i Gres, sve u okolini grada.
U JEZERO GRES ULIVA se topla voda iz elektrane i tamo ribolov počinje najranije, već krajem maja. Uglavnom se lovi bela riba, tačnije krupna bodorka i deverika. Koristi se pribor za fider ribolov – hranilice bez otežanja, predvez debljine 0,20 mm i udica veličine 12, namamčena crvima ili glistom. Mamci se mogu kupiti u ribolovačkim radnjama u gradu. Dnevno se može naloviti velika količina ribe, ali tri drugara uzimaju samo onoliko koliko im treba za tanjiraču. Ovaj ribolov je pre svega relaksacija i uživanje na prvim zracima toplog sunca posle beskrajne zime, uz obavezno jako rusko pivo.
NA JEZERU KAMENI MIS ciljano se love štuke i bandari. Zanimljivo je da su bandari skoncentrisani na samoj površini vode, i to u ogromnim jatima. Najčešća lovna težina se kreće od 700 grama do jednog kilograma. Kao apsolutno najbolja varalica za bandare pokazao se voblerčić Calypso Fantom 3... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 422-)