Na rekama mrenskog regiona, ukoliko se ne peca na travu, bela riba se u najvećem broju slučajeva prihranjuje starim hlebom ili mešavinom hleba, zemlje i brašnaste primame. Međutim, ovog puta je naš vrsni plovkaroš ploticu pecao na hranu i mamac o kom nije ni razmišljao.
Reka Una u Bosni jedna je od retkih ribolovno zanimljivih tekućica u regionu na kojoj do pre neku nedelju nisam imao prilike da pecam. Ali priče koje sam čuo o njoj, kao i fotografije i video-snimci koje sam video delovali su bajkovito, pa sam oberučke prihvatio predlog drugara i kolege po štapu Mladena Grbića, inače vrsnog varaličara, da jedan vikend provedemo plovkareći na terenima oko Prijedora.
Prešavši tristotinak kilometara, stižemo na odredište, gde nas čeka Mladenov brat Boris Briševac. On predlaže da nam najpre pokaže neka mesta na kojima voli da peca, pa da mi potom odlučimo gde želimo da provedemo dan. Prvo smo stali veoma blizu ušća Une u Savu. Reka tu po širini i brzini najviše podseća na Tamiš u donjem delu toka kroz našu zemlju, ali je voda nešto drugačije boje. Samo nekoliko kilometara uzvodno, nadomak Kostajnice, slika je potpuno drugačija. Reka je azurno plava, obiluje brzacima i stenama, i veoma je brzog toka. Kako je za taj dan najavljena temperatura od preko 36° C, odlučujemo se za jednu poziciju između brzaka, na kojoj velike krošnje topola gotovo čitavog dana pružaju prijatnu hladovinu.
NAKON ŠTO SMO RASPREMILI BOLONJEZE, pripremao sam se da zamešam primamu, ali me je Boris, bezmalo me zbunivši, zamolio da to ne radim. Predložio je da prvo pokušamo da primamimo ribu na njegov način, a da ako to ne uspe probamo sa brašnastom hranom i crvićima koje sam doneo. Objasnio mi je da takva primama i crvi mogu da izazovu neželjeni efekat, tj. da privuku male klenove i drugu sitnu ribu, od koje ne bismo mogli da upecamo krupnije plotice, zbog kojih smo došli. Na moje iznenađenje, Boris je izvadio iz kola kanticu punu skuvanog kukuruza kokičara i lopaticu kakva se koristi za bacanje zrnaste primame u šaranskom ribolovu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 382-)