Starijim ribolovcima i danas je dovoljno reći »Kvik Finesa« i nikakvo dalje objašnjavanje nije potrebno. Čitava ta serija mašinica legendarne nemačke firme D.A.M. još uvek je sinonim za kvalitetan materijal, preciznu izradu i dugovečnost. Ovoga puta predstavljamo jednog od najpopularnijih članova te velike i ugledne porodice
U našoj modernoj eri potrošačkog društva novi modeli mašinica pojavljuju se bukvalno svakodnevno. Ima ih bezbroj, ali ako bolje pogledamo, shvatićemo da većina njih ne donosi suštinski ništa novo. Savremeni materijali i proizvodni procesi omogućavaju praktično bezgranične varijacije u izgledu mašinica za ribolov, pa tako »proizvođač« često promeni samo neki kozmetički detalj, nalepi svoje ime i eto noviteta! Tako se radi danas. Nekada je bilo sasvim drugačije. U konstrukciju, dizajn, materijale i inženjerske proračune ulagala su se velika sredstva, proizvođači su imali sopstvene razvojne centre i fabrike, pa su sve mašinice poznatih firmi onoga doba (pogotovo u prvih nekoliko decenija posle II svetskog rata) bile jedinstvene i drugačije. Toliko drugačije, da nije postojala šansa da ribolovci pobrkaju modele ili da već na osnovu jednog pogleda ne znaju o kom je proizvođaču ili čekrku reč.
Jedan od takvih proizvođača je legendarni nemački D.A.M., a neke od takvih mašinica su svakako modeli Quick iz serije Finessa. One su odavno ušle u legendu, a na našim prostorima su stekle doslovce kultni status. Toliko su cenjenje i tražene, da se čak i danas prodaju na ribolovačim berzama i preko oglasa. Neke kolege ribolovci i ne pitaju u kakvom je stanju mašinica, već je kupuju samo zbog imena i zbog toga što znaju da će ona, bez obzira na to što je stara decenijama, skoro sigurno trajati i raditi bar još toliko. D.A.M. i dalje postoji i sada je ova firma u vlasništvu danskog milionera Larsa Svendsena, vlasnika najvećeg dela akcija grupacije Svendsen Sport, kojoj pripadaju i Okuma, Savage Gear, Prologic, Ron Thompson, Scierra, Eiger i neki drugi brendovi. D.A.M. (kao i sve druge velike nemačke firme) odavno ne proizvodi ni mašinice (ni ostali pribor) u matičnoj zemlji, već za njega rade širom Azije razbacane fabrike, ali poneki zaostali primerak u Nemačkoj proizvedenih mašinica, i to u fabričkom stanju (tj. apsolutno nekorišćenih i 100% očuvanih), može se povremeno pronaći na aukcijama, berzama i izložbama. Sa druge strane, očuvanost korišćenih čekrka dosta varira, jer su se ti modeli proizvodili od sredine šezdesetih godina prošlog veka pa do kraja sedamdesetih... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 381-)