U najtoplijem delu godine jedinog isključivog grabljivca među ciprinidima neretko ćemo najuspešnije hvatati na veštačke mamce koji paraju vodenu površinu. Ali to ne znači da ćemo bucova dobijati na bilo koju varalicu tog tipa. Evo šta treba da znate da biste se mogli nadati dobrom ulovu
Lov bucova površinskim varalicama ne zavisi ni od doba godine ni od doba dana. Za tim mamcima možemo posegnuti kad god je ovaj grabljivac izrazito aktivan na samoj površini, što se lako uočava po više nego karakterističnim raubima. Upravo takve uslove smatram i jedino pogodnim za pecanje na površince, jer u svim ostalim situacijama – govori moje iskustvo i iskustvo drugih Beogradskih bucovdžija – drugačiji izbor daje bolje rezultate, bilo da se opredelimo za voblere, strimere, glavinjare, kašike ili leptire.
IDEALAN PERIOD. Dešava se da lov površinskim varalicama bude neuporedivo efikasniji od lova bilo kojom drugom vrstom veštačkih mamaca. Najčešće je tako tokom leta, kada su reke niske i bistre, a površina prekrivena hiljadama kauglera. Mnoge bucovdžije koje love npr. na Tamišu, Karašu, Begeju ili Tisi znaju koliko može frustrirajuće biti raubovanje bucova svuda oko nas i bezuspešno menjanje različitih varalica – bez ijednog udarca! Upravo je to situacija u kojoj je izbor nekog od površinaca idealno rešenje. To, naravno, nije garancija da ćemo udarce imati, ali smo im sa površincem na kopči najbliži.
I u svim drugim godišnjim dobima, izuzev zime naravno, moguće je loviti površinskim varalicama. Po našem iskustvu – na Dunavu sve do polovine novembra, a na manjim i toplijim rekama i nešto duže. Uslov ostaje isti – raubi na površini.
IZBOR POVRŠINCA. Lov površinskim varalicama nije previše popularan u Srbiji. Vidi se to i po njihovoj ponudi u našim radnjama i po njihovoj prodaji. Popularnosti površinaca naročito su doprineli basolovci po Bačkoj, a tek potom i štukaroši, naročito u eri najveće posećenosti jezera Joca. I jedni i drugi površince koriste na mirnoj vodi, tj. na plitkim terenima sa brojnim preprekama. Lov bucova površincima mahom podrazumeva drugačije uslove. Mada se može loviti i u sasvim mirnoj vodi, pod pretpostavkom da je jato bucova u njoj, uglavnom su kanonada rauba i bezglavo bežanje kauglera vezani za brži tok, što dodatno uslovljava izbor površinaca.
Odmah valja istaći da su se u našem iskustvu daleko bolje pokazali tzv. poperi i zare od »propeleraca«. To svakako ne znači da će svuda i uvek biti tako... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 382-)