Šaran spada u riblje vrste koje vole toplu vodu, pa na njeno ubrzano hlađenje reaguje sve manjom pokretljivošću i apetitom. Ipak, moguće ga je i u ovom periodu uspešno hvatati i u kratkim izlascima na ribnjačka jezera, ali mu moramo maksimalno ugoditi, kako bismo ga podstakli da proba naš mamac.
Za nama je deo godine sa prijatnim i toplim vremenom i aktivnom ribom, koji je na izdašnijim »uhvati i pusti« revirima verziranim šarandžijama neretko davao i preko 20 riba po izlasku. Dobar deo kolega krajem oktobra stavlja tačku na sezonu i polako počinje sa sređivanjem pribora, opreme i utisaka, koje će prepričavati do narednog proleća. Međutm, oni najuporniji (neki bi možda rekli – najluđi), u koje i sam spadam, zamenjuju laku garderobu znatno toplijom i nepromočivom, a suncobrane šatorima i grejalicama i na vodu idu i sada, kada su dani sve kraći, a noći sve hladnije. Zato sam odlučio da u ovom prilogu dam nekoliko saveta onima koji ni sada ne mogu da sede kod kuće, već idu na ribnjačka jezera, trude se da privuku šarana i čekaju da se javi.
Voda se ohladila i nisu potrebni veliko znanje niti mudrost da bi se zaključilo da se šaran sprema za zimu, što znači da mu se metabolizam usporava, zbog čega i manje jede. Tim novim okolnostima treba prilagoditi pristup i mamce, što će reći da već sada možemo preći na tzv. zimsku taktiku, koja će nam pomoći da na hranjenje podstaknemo ribu koja sada ima manji izbor i količinu na raspolaganju nego u špicu sezone, ali joj je i apetit manji.
VAŽAN FAKTOR USPEHA u kratkim, zimskim kampanjama, uz kvalitetne mamce, je pravilan pristup, koji pre svega podrazumeva samopouzdanje. Naime, kada nemamo mnogo vremena na raspolaganju, jedna od najpogrešnijih stvari koje možemo uraditi je da od starta ne verujemo u ono što radimo i da počnemo da lutamo sa čestim menjanjem mamaca, tačaka u koje ih plasiramo i čestim vađenjem sistema iz vode, radi ponovnog zabacivanja i eksperimentisanja.
U ovom periodu je izbor mikro-lokacije posebno važan, pa ja mesto uvek rezervišem nekoliko dana ranije, da bih izbegao neprijatna iznenađenja, tj. da mi se ne bi desilo da ne mogu da plasiram mamce i hranu tamo gde želim. A to je sada tik uz mrtvu, suvu trsku, koja reflektuje sunčeve zrake i dodatno zagreva vodu u svojoj neposrednoj blizini. Prilikom prihranjivanja se trudim da budem što precizniji... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 415-)