K
rajem avgusta, kao i svakog leta, jednu celu nedelju odvojio sam za ribolov na Drini kod Borine, nizvodno od Zvornika, na terenu na kome sam odrastao i prvi put zabacio. Znajući koliko često vodostaj varira (zbog rada hidroelektrana), što se uveliko odražava na apetit riba i njihovo kretanje, nadao sam se da će bar 2-3 dana uslovi biti povoljni za lov krupne mrene, kojoj sam planirao da se posvetim. Velike ribe, naime, hranjenom mestu prilaze i na njemu počnu da jedu slobodnije tek posle nekoliko dana, tako da su šanse za brzi uspeh simbolične čak i ako na pravom mestu koristimo dobro pripremljenu skupu hranu (a video sam dosta ribolovaca koji misle da je jedino cena primame bitna za postizanje dobrih rezultata u lovu mrene i drugih mirnih vrsta, što je potpuno netačno).
Na tom terenu nema mnogo ribolovaca, pa nisam morao da brinem o tome hoće li neko zauzeti poziciju koju hranim, ali sam po dolasku od komšija čuo nešto što me nije nimalo obradovalo – da se vodostaj skoro svakodnevno drastično menja, tj. da jednog dana bude nizak, a narednog visok, pa da potom opet opadne, što mi nikako nije išlo na ruku, budući da su mesta na koja sam pikirao dobra samo po maloj vodi, a da mrena najbolje radi kada se situacija malo duže ne menja.
No nazad se nije moglo, pa sam se prve večeri po dolasku bacio na spremanje hrane (vidi okvir – prim. ur.) Osnovni sastojak bila je brašnasta kupovna primama sa aromom sira (prva dva dana koristio sam hranu Top Mix, a potom Van den Eynde Formagio crvene boje), kojoj sam dodavao tešku zemlju, crviće, prezlu i rendani stari hleb... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 332-)