Fider je u Srbiji i mnogim drugim evropskim zemljama doživeo ogromnu ekspanziju u poslednjih pola decenije. Ogroman broj ribolovaca zagrejao se za savremeni ribolov sa hranilicama i štapovima osetljivih izmenljivih vrhova sa velikim brojem gusto raspoređenih sprovodnika malog prečnika. Prvi prvak Srbije u fideru i učesnik dva svetska prvenstva je u ovom prilogu sažeo sve najvažnije odgovore na pitanja koja muče manje iskusne ljubitelje ove tehnike.
Vrhovi štapova su pored hranilica duša fider tehnike, koja bez njih ne bi imala smisla. Zato sam, bez obzira na činjenicu da u skoro svakom tekstu o fider ribolovu »prodam«bar po jednu caku vezanu za vrhove, ovog puta specijalno za čitaoce Ribolova pripremio pravi delikates, skupivši na jednom mestu odgovore na brojna pitanja koja mi postavljaju i početnici i iskusni fider ribolovci.
1. Zašto fider štapovi imaju promenljive vrhove? Kada pecamo štapom ovog tipa, registrujemo da je riba uzela mamac posmatrajući pokrete vrha. Koliko će se on saviti zavisi od više faktora, a prvenstveno od sile kojom riba vuče sistem i savitljivost vrha. Da bi signalizacija bila adekvatna u različitim situacijama, postoje vrhovi raznovrsnih karakteristika.
2. Karbon ili fiberglas? Odlike vrha u velikoj meri zavise od toga od kog je materijala načinjen. Fiberglas daje mekše, tj. savitljivije vrhove, koji omogućavaju veoma dobru indikaciju trzaja. Oni se uglavnom koriste na stajaćim i sporotekućim vodama i onda kada riba nežnije uzima. Vrhovi od karbona su oštriji (krući), a trzaji se na njima češće manifestuju »udarcima«. Namena im je univerzalna, ali se posebno preporučuju u situacijama kada se lovi na vodama sa jačim tokom, po vetru i onda kada je potrebno zabaciti na veću daljinu. Dakako, gore izneta podela je okvirna jer konstrukcija vrha može, nezavisno od materijala, biti takva da mu da drugačije karakteristike (npr. fini i osetljivi dugi i veoma tanki karbonski vrhovi, ili kratki a snažni vrhovi od fiberglasa).
3. Šta znače oznake na vrhu? U zavisnosti od proizvođača i konkretnog modela, postoji više načina obeležavanja vrhova. Najčešće se nosivost, tj. preporučena težina bacanja konkretnim vrhom iskazuje u uncama... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 344-)