Jesen i zima su po pravilu dobri periodi za lov bele ribe na plovak i fider u donjem toku Save, naročito na poslednjih tridesetak kilometara toka, nizvodno od Obrenovca. Ipak, njena izuzetno velika aktivnost sredinom novembra iznenadila je čak i one najoptimističnije
Vodostaj je u donjem toku Save veoma često varirao ove jeseni, kao i tokom proleća i leta, ali, na sreću ribolovaca, ne i drastično. Zanimljivo je da je na bukvalno celom toku na području Beograda (od Obrenovca, preko Bariča, Umke i Ostružnice, sve do ušća u Dunav) bilo dobrog pecanja, ali uglavnom sitnije bele ribe, a fideraši su prolazili bolje od plovkaroša, pogotovo u periodima kada je voda brže tekla (verovatno zbog otvaranja brane HE Đerdap 1).
Ribolov na Savi nije nimalo lak, jer poslednjih nekoliko godina vrlo često usporeno teče (usled upora koji pravi Dunav), a oscilacije vodostaja umeju da budu i učestale i nagle. Uz to beogradskim ribolovcima pecanje komplikuje mnoštvo splavova, koji ubrzano zauzimaju sve veći deo obale uzvodno od grada, ka Obrenovcu, tako da se mnogo gde vodi uopšte ne može prići, a konfiguracija dna se menja. Zbog svega navedenog nalaženje dobrog mesta može biti vrlo problematično, ali sredinom novembra to nije bio slučaj, jer je cug bele ribe, tokom kog je bilo moguće pecati praktično na svakoj poziciji sa koje se moglo zabacivati, trajao desetak dana.
ZA USPEŠAN RIBOLOV BILO JE DOVOLJNO precizno plasirati sistem sa hranilicom na daljinu između 20 i 30 metara. Riba je bila toliko aktivna da je bilo skoro svejedno koja se hrana koristi – tako da su skoro identične rezultate davale i razne proverene kombinacije Van den Eynde primama, i domaće hrane, kao što su Golden Fish Gold Special, Energo Mix i Sportfisher. Zanimljivo je da je riba jednako dobro reagovala i na hrane sa tipično zimskom aromom sira i na one koje su mirisale na med, koji se smatra klasičnim mirisom za izrazito toplu vodu (tj. za leto). Više ribolovaca koji su redovno izlazili na vodu zapazilo je da je riba slabije reagovala na zemlju, pa je trebalo smanjiti njen udeo u smesi u odnosu na onaj uobičajeni, ali je ubacivanje veće količine crva (bilo živih ili mrtvih, tj. udavljenih) pozitivno uticalo na ulove, što na Savi nije nikakvo iznenađenje... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 442-)