Ibar i Zapadna Morava na području Kraljeva u poslednjih desetak godina važe za naše najproduktivnije vode za lov skobalja u zimskom periodu. Međutim, ove sezone je riba radila nešto slabije nego obično, po svoj prilici zbog natprosečno toplog vremena za ovo godišnje doba. Tek krajem februara i početkom marta stvari su se promenile
Zima, sumorna i hladna, period je godine kada ribolovci, u danima kad ostale vode zalede, nemaju mnogo izbora, pa su im reke jedine opcije. U ovom periodu na našim rekama najviše se, pored druge bele ribe, lovi skobalj koji se dolaskom najhladnijeg godišnjeg doba povlači u zimovnike, u kojima ostaje do polaska na uzvodne mresne migracije u pritoke matičnih reka. Boraveći zimi u delovima sa dubljom vodom i sporijim protokom, gde je temperatura nešto viša u odnosu na okolnu, skobalj se i dalje hrani onim što nalazi pri dnu, na šta je upućen i građom svog tela, tačnije ustima okrenutim na dole.
Ledeni talas na kraju februara i prvih dana marta, koji su meteorolozi (iz naše perspektive vrlo prenaglašeno) nazvali »Zver sa istoka«, stigao je u Srbiju iz dalekog Sibira i konačno, bar na nekoliko dana, doneo sneg i prave zimske temperature, koje su se u pojedinim delovima zemlje spuštale i ispod -10º C. Znajući da je »srpski losos« (kako mnogi »tepaju« skobalju) jedna od retkih riba kojoj zima ne samo da ne smeta, već čak ume da bude i naročito raspoložena za jelo kada temperatura vazduha bude izrazito niska, kraljevački ribolovci su i po najvećoj hladnoći opsedali obale Ibra i Zapadne Morave.
IAKO RIBOLOV NIJE NAROČITO prijatan u danima kada su temperature vazduha znatno ispod nule, mnogi kraljevački plovkaroši nisu odoleli izazovu, pa su prave zimske dane proveli na vodi, uživajući u pecanju skobalja tehnikom vožnje plovka. Zato su tokom prošle nedelje svi putevi kraljevačkih ribolovaca vodili prema poznatim zimovnicima na Ibru i Zapadnoj Moravi, a posebno je posećena bila uređena obala Ibra u samom centru grada... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 449-)