Ni ovog proleća nije izostao uobičajeni predmresni cug soma. Istina, čini se da je ukupno uzev bio nešto manje intenzivan nego što je uobičajeno, ali je na vodama širom Srbije uhvaćeno dosta riba uključujući i nekoliko kapitalnih. A po svoj prilici najuzbudljivije je tokom aprila bilo na Savi, tridesetak kilometara uzvodno od Beograda
Na početku moram da naglasim da nisam pasionirani somaroš, već mi pecanje soma veštačkim mamcima u proleće dođe kao razonoda dok traje lovostaj na smuđa i šarana, te su mi znanje i iskustvo u varaličarenju naše najveće grabljivice veoma skromni, premda mislim da su ipak dovoljni da mogu da napišem neku reč o tome, makar da prenesem neka zapažanja i opišem teren na kom ja lovim u proleće, a ujedno prepričam neke zanimljive događaje od pre neku nedelju, na Savi u Obrenovcu, gde pecam.
Moje iskustvo je vezano uglavnom za deo Save oko izliva tople vode iz termoelektrane Nikola Tesla A, nadaleko poznat po kapitalnim somovima koji se tu svakog proleća hvataju (i još češće gube). Dakako, ta voda toplija od okolne ne privlači samo somove već i svu drugu ribu – belu, babušku, šarana, bucova itd., tako da tu ima više nego dovoljno hrane i za brkate ale, koje su, naravno, na vrhu rečnog lanca ishrane. Teren za ribolov na pomenutom mestu je izuzetno težak, prepun krupnog kamenja, delimično betoniranog dna, sa naglim i oštrim odsecima i metalnim šipovima, a u blizini (nizvodno) je i most koji spaja Obrenovac sa »prečanskom« (sremskom) stranom. Može se reći da su pravi srećnici oni koji tu izvuku krupnog soma, jer se većina borbi sa orijašima završava kidanjem strune, a nije retkost ni da zakačena grdosija ribolovcu potpuno isprazni mašinicu, jer se uglavnom peca sa obale. Voda koja izlazi iz ogromne cevi termoelektrane pravi veliki buk, koji zakačenoj ribi daje još veći potisak. Iako tu som ume da se javlja u srednjem sloju, pa i na samoj površini (na voblere) ipak najčešće udara pri dnu. Oni hrabriji rizikuju, spuštajući džigove i silikonske glavinjare do dna, što se često isplati, ali neretko za par dana takvog pristupa kutija sa varalicama biva ispražnjena, jer je na dnu pravo groblje veštačkih mamaca (kao klinac sam tu dolazio kada opadne voda i često nalazio podosta pokidanih varalica).
PRIBOR KOJIM VARALIČARIM soma nije prejak, ali je kvalitetan. Koristim najjači varaličarski štap koji imam, a to je Sportex Kev Spin DL od 3 m, t.b. 60 g, snažni dvodelac iz stare serije (napravljen u Nemačkoj). Naravno, svestan sam da bi bilo bolje da je štap jači, posebno za takav teren, ali kako rekoh, soma retko lovim, pa se služim onim što imam. Mašina je Zebco Rhino 6000 ST, struna Power Pro od 0,41 mm (nosivosti 65 lb), a podvez od monofila debljine 0,70 mm.
JEDNOG DANA, POČETKOM druge polovine aprila, drugar Laza i ja smo u popodnevnim satima izašli na Toplu vodu da okupamo varalice. Sava je i dalje bila relativno visoka i u razlivima, ali sa tendencijom opadanja. Pokušali smo prvo sa glavinjarama, na samom izlivu tople vode, tj. u kanalu – kako mi obrenovački ribolovci kažemo (to je mala uvala, veštački napravljena i izbetonirana, duga dvadesetak metara, u kojoj se nalazi cev iz koje kulja topla voda). Na površini su se kupali šarani, što je dobar znak, jer po pravilu ukazuje da je i »brka« tu negde, u blizini. Nedugo potom meni glavinjara staje i na štapu imam krupnu ribu koja se ubrzo spustila ka dubini i otkačila. Nije bilo sumnje da je u pitanju som. U narednom satu više se ništa nije desilo, pa smo otišli kući.
Ali ja nisam imao mira i rešio sam da se vratim koji sat kasnije. Na kopču sam stavio šed Delalande GT od 11 cm na jakoj džig udici. Posle par vertikalnih spuštanja oko same cevi iz koje izlazi voda, tik do metalnih šipova, pri dnu mi varalica staje bez udarca i štap lagano kreće dole, a ja lupam jaku kontru i riba je tu. Krupan som pokušava da se zavuče pod šipove, ja zapinjem iz sve snage u kontra smeru ne bih li ga usmerio ka brzaku sa namerom da ga snaga buka izbaci na vodu, gde je veća šansa da ga izvučem. Riba se kretala samo po desetak metara ukrug i uvek se vraćala do samih šipova, u kojima je tražila spas. Tu je natezanje trajalo nekih 6-7 minuta, nakon čega riba odjednom ulazi u brzak i kreće iz kanala ka matici Save, a ja krećem za ribom, koja mi polako prazni špulnu. Nekoliko minuta potom, som mi preseca strunu otprilike na pola rastojanja između njega i mene preko šipova koji se nalaze na vodi.
DVA DANA KASNIJE VODA je opala za još dvadesetak centimetara. Na Toploj vodi pojavile su se i krupne babuške, te smo drugar Laza, Nikola i ja pokušali da uhvatimo neku na plovak i fider, ali smo, naravno, poneli i pribor za soma, čisto da provučemo varalicu. A ovoga puta smo doterali i čamac koji smo vezali malo iznad mesta na kojem smo pecali, u kanalu Tople vode, upravo za slučaj da ponovo udari neka ala... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 453-)