Od tzv. sitnog pecaroškog pribora koji se može kupiti u kineskim radnjama veštački mamci su možda i najupotrebljiviji. Naravno, ne svi, jer i tu ima mnogo totalnog bofla, ali onaj ko zna da bira naći će i neke voblere, silikonce i metalne varalice (pre svega kašike) koji bi, nakon obavezne zamene alkica i udica, mogli da donesu ribu. Slično stoje stvari i sa garderobom i sa tzv. pratećom opremom – ko otvori četvore oči i obrati pažnju na najčešće slabe tačke može i da profitira
U prvom delu ovog mini-feljtona o kupovini najjeftinijeg ribolovnog pribora u kineskim prodavnicama robe široke potrošnje pozabavili smo se udicama, najlonima, pletenicama, štapovima i mašinicama, a ovoga puta reći ćemo nešto o varalicama, pratećoj opremi, odeći i obući.
Poslednjih godina pojedini kineski proizvođači pribora rade i za neke od najvećih svetskih robnih marki, pa prave i visokokvalitetne varalice od tvrde i meke plastike, metala itd. (koje mogu stati rame uz rame sa japanskim, finskim, američkim...), ali se u Kini proizvode i najjeftiniji veštački mamci, a njih kupiti nije ništa drugo do baciti pare. U prodavnicama koje u Srbiji drže Kinezi, većinom se asortiman svodi upravo na te praktično potpuno neupotrebljive varalice. Vobleri su napravljeni od lagane i tanke plastike koja lako puca i pri najmanjem udaru o tvrd predmet, a nepouzdani su i zato što žica uglavnom ulazi samo par milimetara u telo, pa je iole krupnija riba iščupa zajedno sa udicom. To, naravno, pod pretpostavkom da je vobler kada smo ga bacili u vodu uopšte imao nekakav rad, što je pre izuzetak nego pravilo, kako kod dvodelaca, tako i kod jednodelaca izduženog oblika, ali i kod većine plitkoronaca (sa kljunom »S« oblika, kao na Rapali Shad Rap Shаllow Runner). Najbolji izbor od najjeftinijih varalica u većini slučajeva su »kruškice«, tj. vobleri sa okruglastim telom, jer je njih najlakše balansirati, a imaju vibraciju i kada nisu najsavršenije napravljeni. Udice na voblerima su sličnog kvaliteta kao one za belu ribu, koje smo pomenuli u prošlom broju – uglavnom su slabe, neretko sasvim tupe i sklone koroziji čak i nakon jedne upotrebe u slatkoj vodi. Kalupi u kojima se ti najjeftiniji vobleri liju po pravilu su izanđali ili loše napravljeni, pa varalice »piju« vodu i počnu da se izvrću na stranu posle par zabačaja. Objektivnosti radi, valja dodati da su zabeležni neki slučajevi da te varalice pune vode, koje se zahvaljujući dodatnoj težini dalje bacaju, budu veoma lovne za pojedine grabljivice, konkretno za klena i bucova, ali se na to ipak ne može računati jer u tome nema nikakve pravilnosti.
Rizik kupovine bezimenih kineskih varalica ponekad se i isplati, jer se može naleteti i na model koji odlično radi i vrlo je lovan, a pri tom je neuporedivo jeftiniji od proizvoda renomiranih firmi. U nalaženju nečeg takvog mogu pomoći preporuke kolega, a osnovno pravilo je da manje gledate kako je varalica obojena, a više koliko je precizno napravljena i kakva je žica na koju su montirane alkice za kačenje udica i preko koje se varalica spaja sa ostatkom sistema. Ako po osnovu ta dva kriterijuma kineski vobler ili površinac liči na varalicu neke poznate robne marke, može se desiti da je solidno napravljen i da bude i trajan i lovan. Promena udica i alkica na koje su okačene se podrazumeva, jer nema »bezimene« varalice čiji proizvođač i prodavac ne štede maksimalno na tim elementima... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 454-)