No­vi Du­nav je ve­štač­ki stvo­re­na aku­mu­la­ci­ja, ko­ja se pru­ža pa­ra­lel­no sa ži­vim to­kom te re­ke, u Be­ču. Za­hva­lju­ju­ći do­brom ču­va­nju i od­lič­nim pri­rod­nim uslo­vi­ma, obi­lu­je i mir­nim vr­sta­ma ri­ba i ra­znim gra­blji­vi­ca­ma, pre sve­ga so­mom, štu­kom i ban­da­rom, ko­ji do­sti­že za na­še poj­mo­ve ogrom­ne di­men­zi­je i ve­o­ma ga je za­bav­no lo­vi­ti

Becvelika

Sa ra­stom in­te­re­so­va­nja za la­ko i ul­tra­la­ko va­ra­li­ča­re­nje, ri­bo­lov ban­da­ra po­sled­njih go­di­na do­bi­ja na po­pu­lar­no­sti na na­šem kon­ti­nen­tu. Po­seb­no je to iz­ra­že­no na se­ve­ru i se­ve­ro­za­pa­du Evro­pe (u skan­di­nav­skim ze­mlja­ma, u Ne­mač­koj, Ru­si­ji...), gde ova ri­ba če­sto do­sti­že za nas te­ško shva­tlji­ve di­men­zi­je – du­ži­nu od 45-50 cm, pa i ne­što vi­še, te te­ži­nu i ve­ću od 3 kg! U Sr­bi­ji, na­ža­lost, već se ban­dar od pre­ko ki­lo­gra­ma mo­že sma­tra­ti ka­pi­tal­cem, a ri­be te­že od 1,5 kg se vr­lo ret­ko hva­ta­ju, i to na tek ne­ko­li­ko vo­da – na je­ze­ru Vrut­ci kod Uži­ca, Vla­sin­skom je­ze­ru, te na ne­kim šljun­ka­ra­ma ko­je ni­su iz­lo­že­ne pre­ve­li­kom ri­bo­lo­vač­kom pri­ti­sku. Pr­vi su­sret sa tro­fej­nim ban­da­ri­ma ja sam imao pre ne­ko­li­ko go­di­na, baš na Vrut­ci­ma, ka­da sam uhva­tio ri­bu od 1,4 kg, i od ta­da sam se za­in­te­re­so­vao za lov tog ma­log gra­bljiv­ca, ko­ji je za svo­ju ve­li­či­nu iz­u­ze­tan bo­rac i ve­o­ma ga je za­ni­mlji­vo lo­vi­ti.

Po­sled­njih go­di­na bo­ra­vim u Be­ču, pa tu i pe­cam, ali sam do­sko­ra za­ne­ma­ri­vao No­vi Du­nav, re­vir uda­ljen sa­mo ne­ko­li­ko sto­ti­na me­ta­ra od ku­će u ko­joj ži­vim. To je ve­štač­ka aku­mu­la­ci­ja iz­ra­zi­to iz­du­že­nog ob­li­ka, du­ga 21 km, ši­ro­ka od 100 do 300 m i pro­seč­no du­bo­ka 4 m, ko­ja se pru­ža pa­ra­lel­no sa Du­na­vom, a na­pra­vlje­na je da spre­či po­pla­ve ka­da naj­du­ža evrop­ska re­ka po­ka­že svo­ju sna­gu na­kon pro­leć­nog to­plje­nja sne­go­va na austrij­skim pla­ni­na­ma. No­vi Du­nav je okru­žen buj­nim ra­sti­njem, ali i oivi­čen pe­šač­kim sta­za­ma, a ka­ko se na­la­zi na sa­mo ne­ko­li­ko mi­nu­ta od cen­tra gra­da, pred­sta­vlja pra­vu pri­rod­nu oazu u ko­joj Beč­li­je ra­do pro­vo­de slo­bod­no vre­me, be­že­ći od bu­ke i grad­ske gu­žve. Na jed­noj stra­ni na­la­zi se bra­na, kroz ko­ju se u slu­ča­ju po­tre­be pu­šta vo­da iz »ži­vog« Du­na­va. Za­ga­đi­va­ča ne­ma, bu­du­ći da na oba­la­ma ne­ma ni­ka­kvih obje­ka­ta ko­ji bi pr­lja­li aku­mu­la­ci­ju ili na dru­gi na­čin na­ru­ša­va­li ba­lans ovog eko­si­ste­ma, a bi­stra vo­da na­se­lje­na je raz­li­či­tim vr­sta­ma ci­pri­ni­da i gra­blji­vi­ca (ša­ran, klen, bu­cov, som, smuđ, ban­dar, štu­ka...)...

Već u pr­vim da­ni­ma po otva­ra­nju se­zo­ne, tj. od po­čet­ka pro­šlog me­se­ca, lo­vio sam u sva­kom iz­la­sku mno­štvo je­din­ki od dva­de­se­tak cen­ti­me­ta­ra, ko­je su u se­ri­ja­ma vr­lo agre­siv­no na­pa­da­le še­do­ve ra­znih de­ko­ra i ve­li­či­na, du­ge do 10 cm, vo­đe­ne teh­ni­kom dži­go­va­nja (tj. krat­kih sko­ko­va, uz na­mo­ta­va­nje vi­ška stru­ne u fa­zi pro­pa­da­nja), ta­ko da sam shva­tio da ove vr­ste ima u iz­o­bi­lju i da je ve­ro­vat­no sa­mo pi­ta­nje da­na ka­da će po­če­ti da se ja­vlja­ju i ka­pi­tal­ci.

Po­sle ne­ko­li­ko da­na upi­sao sam pr­ve ulo­ve ri­ba od pre­ko 30 cm, ko­je sam ta­ko­đe po­čeo če­sto da do­bi­jam što sam vi­še »ula­zio u štos«. Pr­vi moj pra­vi ka­pi­ta­lac sa ove vo­de bio je gr­geč od im­po­zant­na 42 cm, dok je za­sad naj­ve­ći imao čak 47 cm i 1,6 kg! Ni­je bez zna­ča­ja či­nje­ni­ca da su te ri­be na­kon mre­sta znat­no lak­še ne­go pre nje­ga, ali da se po za­vr­šet­ku pa­re­nja in­ten­ziv­no hra­ne ne bi li na­dok­na­di­le iz­gu­blje­nu te­ži­nu i ener­gi­ju, pa su za­to kra­jem ka­len­dar­skog pro­le­ća i po­čet­kom le­ta i mo­gu­ći iz­u­zet­ni ulo­vi. Pri­me­ra ra­di, jed­nom pri­li­kom sam u pr­vih 45 mi­nu­ta po do­la­sku na No­vi Du­nav uhva­tio pet ban­da­ra du­žih od 40 cm i iz­gu­bio dva isto to­li­ka, sve to na pro­sto­ru ne ve­ćem od fud­bal­skog še­sna­e­ster­ca... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 458-)


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...