Do pre nekoliko godina je čak i među iskusnim lovcima na grabljivice vladala fama da je na akumulaciji Ćelije, premda prilično bogatoj smuđem, tu grabljivicu moguće uhvatiti samo na prirodni mamac ili na vobler, a da varalice od meke gume iz nekog razloga uopšte ne daju ulove. Koliko je takva predstava bila pogrešna, saznaćete i iz ovog teksta
Na jezeru Ćelije, jednoj od omiljenih akumulacija ribolovcima iz Šumadije i južne Srbije, pecam intenzivno u poslednje četiri godine, otkako sam se vratio u rodno Prokuplje, posle 10 godina, tokom kojih sam ribu lovio na Savi i Dunavu. U upoznavanju ove za mene nove vode najviše mi je pomogao moj drug Aleksandar Todorović, koji na Ćelijama varaličari već deceniju i po, i to isključivo smuđa. On me je nesebično uputio u sve finese noćnog lova jezerskog smuđa na voblere, za šta je pravi majstor, a ja sam njemu preneo moja iskustva u varaličarenju te ribe na šedove i tvistere, veštačke mamce koje sam isključivo koristio na reci. Zanimljivo je, inače, da je dugo među ribolovcima sa Ćelija bila rasprostranjena predrasuda da smuđ na ovoj vodi neće varalice od silikona ili mekane gume i da se isključivo može loviti na kedera, bilo dubinskim metodom ili muvanjem. U to se uverio i poznati niški varaličar Miloš Cvijić, kom su se kolege bukvalno smejale kada je pre nekoliko godina prvi put došao na Ćelije da lovi smuđa na »gumice«, na koje sada po mojoj proceni peca oko 80 odsto smuđaroša, od kojih se mnogi ne libe da priđu onima za koje vide da uspešno love i zatraže savet o modelu varalice, boji, veličini, težini olovne glave, veličini džig udice... A za to da je lov na »gumu« na Ćelijama produktivan i tokom najtoplijeg godišnjeg doba (koje, doduše, zasad nije ni naročito toplo, a ni suvo), Aleksandar i ja smo potvrdu dobili u nekoliko navrata tokom poslednjih nedelja, uspešno džigujući smuđa. U šali smo konstatovali da se možda našoj omiljenoj ribi na osnovu dnevnih temperatura od oko 20 stepeni i čestih kiša čini da je došla jesen i da je vreme da krene aktivno da se hrani kako bi se spremila za zimu, ali činjenica je da takvi vremenski uslovi nisu loši za pecanje, a to potvrđuju i naši rezultati i slike koje vidite uz ovaj tekst.
Kada smo dobili informacije da je vodostaj jezera – zahvaljujući obilnim kišama, netipičnim za leto – oko 1,5-2 m viši od normalnog za ovo doba godine, procenili smo da je pravi čas da smuđa potražimo na delu akumulacije oko ušća Rasine dubokom do oko 3,5 m, gde ima dosta granja i drugog krša, koji i sitnoj ribi i smuđu pruža dobar zaklon, a uz to reka donosi i hranu i svežu vodu, bogatiju kiseonikom, što ribi u ovom periodu posebno odgovara.
Iz Prokuplja smo krenuli u tri sata ujutru i na jezero stigli u četiri, taman kada je počelo da sviće, pa smo odmah uskočili u čamac i otpočeli sa pretraživanjem terena. Do 9 č smo dobijali samo sitne smuđeve, koji su se uglavnom javljali u serijama od po dva-tri zaredom, ali nam to nije bilo naročito interesantno, niti smo zbog toga došli, pa smo na Totketov predlog napravili pauzu za doručak i kafu, i nakon toga krenuli od popularnog »Tornja« još bliže ušću Rasine i usidrili se na nekih 50 m od njega. Dubina je tu, u starom koritu reke, iznosila 3,2 m, a sa strane oko pola metra manje. Mi smo se usidrili tako da nam tzv. puni zabačaji padaju u plići deo, nakon čega svlačimo džigove u nekadašnje korito... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 459-)