Kod nas lov gravljivica trolingom nije naročito razvijen niti popularan, pre svega zato što na većini jezera nije dozvoljen (jer je zabranjena upotreba čamaca sa motorom ili ma kakvih plovila u ribolovu). Vlasinsko jezero je jedan od retkih izuzetaka, a na njemu tom tehnikom lokalni znalci godinama ostvaruju odlične ulove
Som nastanjuje Vlasinsko jezero već više od dve decenije, otkako je neplanski uneto po stotinak jednogodišnjih primeraka u dva navrata sredinom devedesetih godina, prilikom poribljavanja amurom i šaranom (iz ribnjaka Kapetanski rit). U vezi s prisustvom soma na Vlasinskom jezeru među stručnjacima i ribolovcima mišljenja su podeljena, ali je nesporno da ova velika grabljivica pruža atraktivan ribolov svim legalnim načinima, a budući da je ova voda jedna od retkih naših akumulacija na kojima je dozvoljena upotreba plovila sa benzinskim motorom, moguć je i lov soma i drugih predatora tehnikom vuče veštačkih mamaca iza plovila u pokretu. Baš je njoj i posvećen ovaj prilog, i to sa dobrim razlogom – sada je sezona »panulanja soma« na Vlasini na vrhuncu i u poslednjih nekoliko sedmica ostvareno je više trofejnih ulova.
Kako ova visokoplaninska akumulacija nije tipično stanište za tu vrstu, som se i ne ponaša tipično. Naime, izostaje uobičajena intenzivna aktivnost soma pre perioda mresta (kada se na ravničarskim vodama, tokom aprila, ostvaruju zapaženi ulovi), a sam mrest se zbog hladne vode često odvija znatno kasnije od perioda određenog za lovostaj (1. maj – 15. jun), pa se dešava da se nakon isteka zabrane love jedinke pune ikre. Takođe, netipična aktivnost se primećuje i pri lovu raznim tehnikama – varaličarenje je uspešnije tokom najtoplijeg dela dana i u potpovršinskom, toplijem sloju vode, dok su ulovi varalicama na dnu sasvim sporadični, a dubinskim metodama na prirodne mamce su češći ulovi na većim dubinama. Zapaženo je i da som ne bira isključivo veće veštačke ili prirodne mamce, već se lovi podjednako uspešno na mamce svih veličina – nisu bili retki ulovi soma i od desetak kila na voblere od samo 3-4 cm namenjene klenu ili bandaru.
Nakon lovostaja u junu, vremenske prilike su obično vrlo promenljive, sa još uvek hladnijim danima, koji ni blizu ne priliče letnjem periodu, a ulovi soma su vrlo retki. Tek sa nailaskom prvih toplijih dana, pravih letnjih, tokom jula, počinju i redovniji ulovi soma, a špic sezone je u avgustu, kada i voda u jezeru dostiže najvišu temperaturu – u površinskom sloju oko 20° C i više, dok temperatura vode opada za oko 1° C na svaki metar dubine. Primećuje se da je najveći broj ulova varalicom ostvaren na dubinama od 2 do 4 m, bez obzira na višestruko veću dubinu vode na mestu ulova. Takođe, najveći broj ulova je ostvaren tokom ranog popodneva, a jutarnji i večernji ulovi su sasvim retki.
Trolingom varaličari na Vlasinskom jezeru najčešće love soma, a mnogi veruju da je ta tehnika znatno uspešnija od varaličarenja zabacivanjem iz čamca ili sa obale. Inače, trolingom su na jezeru, u ranijem periodu, vrlo često lovljene i druge vrste (ohridska pastrmka i klen), pa je ovaj vid ribolova na naki način i blizak ovdašnjim ribolovcima, što rado prihvataju i stalni ili povremeni posetioci, pre svega zbog ugodnog ribolova, koji je ponekad i vrlo uspešan.
VREME I MESTO SU VEOMA važni za uspešan ribolov trolingom. I na Vlasinskom jezeru je, kao i svuda drugde, primetna povećana aktivnost soma pre nepogoda, tokom njihovog trajanja i neposredno po njihovom završetku, ali kako je ovo područje poznato po iznenadnim promenama vremena, sa jakim pljuskovima i grmljavinom, i to često baš u periodu najboljeg lova soma, to je potrebno pre nadolaska nevremena skloniti se što pre na najbližu obalu i u prigodnom zaklonu sačekati da nevreme prođe, što može potrajati i ceo sat pa i duže, te ukoliko preostane vremena može se ribolov i nastaviti. Neki ribolovci smatraju da se bolji ulovi soma ostvaruju po vetru i većim talasima, ali ni to ne možemo uzeti kao apsolutno pravilo. Jedino je sigurno da se skoro svi ulovi varaličarenjem, pa i trolingom, ostvaruju u najtoplijem delu dana, u ranije popodne, a neretko se desi da se svi ulovi u jednom danu ostvare u intervalu od pola sata, bez obzira na različita mesta ulova po celom jezeru, pa je siguran i zaključak da som na Vlasinskom jezeru radi u izrazitim cugovima – ko se u tom trenutku nađe na odgovarajućem mestu skoro će sigurno maltene bilo kojom varalicom uloviti soma u površinskom sloju – primera radi, nedavno je za samo pola sata uhvaćeno osam riba u meri iz pet čamaca. Ali, da neko ne pomisli da ništa nije lakše na ovoj vodi nego dobiti soma na varalicu vučenu iza čamca – može se i najiskusnijima desiti da danima trolinguju i da nemaju niti »čvrk«... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 461-)