Na Da­bi ba­ra­ma kod Kru­šev­ca ve­ći­na plov­ka­ro­ša ci­pri­ni­de pe­ca na ku­va­nu pše­ni­cu i na fik­si­ra­ni plo­vak ili ve­gler. Od­stu­pa­ju­ći od tih re­še­nja, is­ku­sni plov­ka­roš le­po se na­pe­cao na zr­no mla­dog ku­ku­ru­za pla­si­ra­no na sa­mom dnu

Babuskavelika

Pri­li­kom ne­dav­nog iz­la­ska na jed­nu od šljun­ka­ra u kom­plek­su Da­bi ba­ra na­do­mak Kru­šev­ca, Mi­lu­tin Ra­do­je­vić je na oda­bra­nom me­stu pro­na­šao tra­go­ve mla­dog ku­ku­ru­za na oba­li. To mu je bio do­vo­ljan sig­nal da i sam pro­ba da na taj ma­mac pe­ca na oda­bra­nom me­stu, ko­je do­bro po­zna­je. Uobi­ča­je­ni ma­mac na ovoj vo­di je pše­ni­ca, ko­jom svi hra­ne i na ko­ju lo­ve (u na­sto­ja­nju da iz­beg­nu cver­gla­na), ali je Mi­lu­tin po­mi­slio da bi sa­da, ka­da u pri­ro­di ima mla­dog ku­ku­ru­za i kad je ne­ko od ko­le­ga već oku­šao sre­ću na taj ma­mac, vre­de­lo pro­me­ni­ti pri­stup i pro­ba­ti na nje­ga.

PRO­SEČ­NA BA­BU­ŠKA ko­ja se na ovoj šljun­ka­ri lo­vi je »dla­na­ra«, a krup­ni­jih ima, ali ih ni­je la­ko pre­va­ri­ti. Za raz­li­ku od uobi­ča­je­nog pri­stu­pa na ovoj ba­ri, tj. fik­snog plov­ka i ma­lih udi­ca, Mi­lu­tin se opre­de­lio za pe­ca­nje kli­ze­ćim plov­kom i udi­com ve­li­či­ne 6 (Cor­mo­ran Karp­fen­ha­ken – ko­ja je slič­na po­pu­lar­nom mo­de­lu Ow­ner Ise­a­ma, ali je ne­što de­blja). Ume­sto ve­gle­ra, ko­jim naj­če­šće pe­ca, ovog pu­ta od­lu­čio se za plo­vak Gi­ca Je­ze­ro u kli­ze­ćoj va­ri­jan­ti (sa dva »spro­vod­ni­ka«), no­si­vo­sti 5 g. Si­stem je na­pra­vio ta­ko što je na naj­lon na­vu­kao naj­pre gra­nič­nik od kon­ca i za­te­gao ga, za­tim per­li­cu, on­da plo­vak, te sto­per od tvr­de gu­me. Po­tom do­la­zi kli­zno olo­vo ob­li­ka su­ze, pa sto­per od me­ke gu­me, da bi od ošte­će­nja šti­tio čvor ko­jim je is­pod nje­ga ve­za­na vr­ti­li­ca. Pre­ko nje­nog do­njeg kra­ja Mi­lu­tin sa glav­nom stru­nom spa­ja tek 10 cm dug pred­vez od upre­de­ni­ce Cli­max Se­lect de­blji­ne 0,08 mm, na kom je go­re­po­me­nu­ta udi­ca. Dno je na ovoj ba­ri tvr­do, pa je upo­tre­ba mon­ta­že sa ova­ko krat­kim pred­ve­zom oprav­da­na, a Mi­lu­tin je do­šao do za­ključ­ka da su sig­na­li­za­ci­ja uda­ra­ca i re­a­li­za­ci­ja ova­ko mno­go bo­lje ne­go sa du­gim pred­ve­zom, ve­ro­vat­no zbog na­či­na na ko­ji ri­ba uzi­ma mam­ce. Is­ku­sni ri­bo­lo­vac je si­stem op­te­re­tio olo­vom od 6 g, da­kle za gram te­žim od no­si­vo­sti plov­ka, ko­ji je na taj na­čin usi­drio, što je ov­de ve­o­ma va­žno jer je ba­ra iz­lo­že­na ve­tru, pa i naj­ma­nje stru­ja­nje va­zdu­ha pro­iz­vo­di ne­mir na vo­de­nom ogle­da­lu i od­no­si van hra­nje­ne zo­ne si­ste­me ko­ji ni­su usi­dre­ni. U osno­vi se isti efe­kat mo­že po­sti­ći i upo­tre­bom ve­gle­ra (plov­ka ko­ji se ka­či u jed­noj tač­ki) i to­nu­ćeg naj­lo­na, ali mon­ta­ža sa usi­dre­nim kli­ze­ćim plov­kom kod kog naj­lon pro­la­zi kroz dve tač­ke sto­ji u me­stu i ka­da je naj­lon od vr­ha šta­pa do plov­ka na vo­di i de­lom van nje. »Tr­buh« na stru­ni je čak i po­že­ljan, ali ne sme bi­ti pre­ve­li­ki, već tek to­li­ki da omo­gu­ći ri­bi da mo­že ma­lo da po­ne­se ma­mac a da ne ose­ti ot­por. I ka­da u vo­di ima do­sta tra­ve, što je na ovoj šljun­ka­ri Da­bi kom­plek­sa slu­čaj, ova mon­ta­ža je vr­lo pri­men­lji­va, jer se plo­vak pri za­ba­ci­va­nju spu­sti do olo­va, pa iole ve­šti­ji ri­bo­lo­vac mo­že da pla­si­ra si­stem i u ma­le ru­pe u vo­de­nom ra­sti­nju, za­ba­cu­ju­ći »is­pod ru­ke«, tj. za­ma­hom iz zglo­ba ša­ke. Ra­do­je­vić je ovog pu­ta si­stem pla­si­rao na oko 8 m od vr­ha šta­pa, a du­bi­nu je, kao i ina­če ka­da pe­ca na ovaj na­čin, po­de­sio ta­ko da mu plo­vak sto­ji pod uglom od oko 45 ste­pe­ni, dok je za ma­mac ko­ri­stio jed­no zr­no mla­dog ku­ku­ru­za oka­če­no na udi­cu ta­ko da joj vrh bu­de ot­kri­ven.

Na ba­ru je do­šao u ka­snim po­po­dnev­nim ča­so­vi­ma. Pre to­ga je od lju­ba­znog vla­sni­ka jed­ne od obli­žnjih nji­va do­bio po klip žu­tog i be­log (još uvek mla­dog) ku­ku­ru­za. Zr­ne­vlje je na­se­kao no­žem i ot­pri­li­ke jed­nu do­bru ša­ku ba­cio na me­sto na ko­je će za­ba­ci­va­ti. Ka­ko je već po­či­nja­lo da se smr­ka­va, sta­vio je sve­tle­ću am­pu­lu na vrh plov­ka i pre­pu­stio se ti­ši­ni ba­re i nje­ne oko­li­ne... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 462-)

 


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...