Fider tehnika sve više se koristi širom Evrope, pa i kod nas, te nije čudno ni to što se širi i na riblje vrste i vode za koje je do pre neku godinu veoma retko primenjivana. Jedan od naših najuspešnijih mladih fideraša otkriva svoj recept za ciljani lov mrene na najvećoj i najlepšoj planinskoj reci Srbije
U poslednjih nekoliko leta posvetio sam dosta vremena ciljanom lovu krupne mrene na Drini fider tehnikom i stekao neka iskustva koja su mi pomogla da iz godine u godinu bolje prolazim. Nisu to, naravno, nikakve čarolije, niti neke samo moje tajne, a i ne donose uspeh svaki put, ali mogu pomoći onima koji ih primene da uhvate više velikih mrena nego ranije i da ih savladaju, pa sam rešio da ih podelim sa vama.
MESTO. Mrenu većina ribolovaca poznaje kao ribu brzaka. Ali to ni u kom slučaju ne znači da se ona hrani isključivo na mestima sa jakim protokom ili da samo na njima obitava. To je dobro za nas, jer bi na fider bilo veoma teško tj. gotovo nemoguće loviti na delovima planinskih reka, poput Drine, gde je voda veoma jaka. Mrenu mi fideraši na Drini i sličnim tekućicama treba da tražimo na pozicijama sa umerenim do umereno brzim tokom, najbolje odmah nizvodno od neke prepreke, kao što su veće kamene gromade, potopljena stabla i slično. Poželjno je da dno bar delimično bude prekriveno kamenom, te da ne bude sasvim ravno, tj. da ima blagih prelaza dubine ili manjih kanala, jer upravo takve zone nastanjuju vodeni organizmi poput pužića, školjki, larvi insekata itd., kojima se mrena uglavnom hrani. Dubina na kojoj će se ova riba javljati varira zavisno od godišnjeg doba. U toplijem delu godine forsiram mesta sa umerenim protokom i dubinom između 2,5 i 4 m, na kojima su na Drini dovoljne hranilice težine 60–80 g – za jaču vodu koristim one kaveznog tipa, a za nešto slabiju dobre su i magot (za crviće).
PRIBOR Mnogo puta sam viđao kako kolege, iako znaju da postoji šansa da im udari krupna mrena, love na relativno slab pribor, pod izgovorom da žele da uživaju u ribolovu, tj. u borbi. Ne kažem da to nije lepo, ali šanse da izvučemo mrenu težu od 1,5 kg iz Drine štapom težine bacanja 80 g, osnovnim najlonom od recimo 0,20 mm i sa predvezom debljine 0,12 mm, na teškom i kamenitom terenu svedene su na minimum. Prilikom lova mrene ja veoma retko upotrebljavam štapove manje deklarisane t.b. od 140 g, osnovni najlon mi je debljine 0,25 mm, a predvez prečnika 0,14–0,18 mm. Svako ko do sada nije uhvatio veću ribu ove vrste, shvati, kada dobije prvu težu od kilograma, da takav pribor ne samo da zapravo uopšte nije prejak, već da i on jedva izlazi na kraj sa ribama od 2-3 kg, tj. teško izdržava njihove udare i begove.
UDICE. Za mrenu uvek biram one jake i napravljene od debele žice, a po snazi slične šarankama... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 463-)