U ribolovu mirnih vrsta, hleb je jedan od najčešće korišćenih mamaca, ali se u različitim oblicima upotrebljava i za primamljivanje, kao jedini sastojak ili kao deo različitih mešavina. Ukoliko se njime pravilno služimo, iako je jeftin i manje kalorijske vrednosti od većine drugih komponenti, može mnogo doprineti našoj uspešnosti
Ne znam da li je čovek otkrio hleb, tj. počeo da ga pravi, u ono vreme kada je izmislio udicu, ali nema spora oko toga da se on veoma dugo koristi i kao mamac i kao prihrana za lov raznih tzv. mirnih vrsta riba. Ribe hleb brzo prepoznaju kao nešto hranljivo, a sasvim je sigurno da njegovoj efikasnosti – u obe pomenute funkcije – znatno doprinosi to što bojom odskače od većine onoga što riba vidi oko sebe. Ribolovcima je lako dostupan i cenom pristupačan, a uz to je upotrebljiv za pecanje i onda kada se više ne može koristiti u ljudskoj ishrani. Hleb se u vodi brzo širi, tj. bubri, a zatim se komadići polako odvajaju od celine i plutaju nošeni strujom, pri tom mameći ribe izgledom ali i mirisom. Ti komadići vrlo verovatno ribama liče na komade mesa uginulih školjki ili raznih drugih vodenih organizama, koji su im prirodna hrana, a možda i na »macu« topole i vrbe, koja je mnogim vrstama prava poslastica. Sve u svemu, hleb je veoma primenljiv u ribolovu iz niza razloga, a ovog puta pozabavićemo se njegovom upotrebom u pecanju na fider i plovak, između ostalog i zbog toga što se on kao sastojak primama posebno mnogo koristi zimi, kada su potrebe riba za kalorijama manje nego u toplijem periodu
PREZLE, tj. hlebne mrvice, jedan su od skoro nezaobilaznih sastojaka u kupovnim prihranama, od kojih ga mnoge sadrže u velikom procentu. Koliko vrsta hleba postoji, toliko ima i vrsta prezli, ali je za nas najbitnija podela po boji – na onu napravljenu od svetlih ili od tamnih vrsta hleba. Svetle prezle su lepljive i kompaktne strukture, dok su tamne uglavnom rastresite. U praksi je teško naći prezlu ujednačenog kvaliteta i to je veliki problem proizvođača prihrane, koliko sam obavešten, ne samo kod nas već i u inostranstvu.
Prezla se može koristiti za primamljivanje ribe i bez ikakvih dodataka, ali je ipak atraktivnija ako je namirišemo nekom aromom i dodamo joj izvesnu količinu mamaca. Hlebne mrvice je moguće naći u svakoj prodavnici prehrambenih proizvoda, uglavnom u pakovanjima od 250 grama, ali to je najskuplja varijanta. Više se isplati, naravno ukoliko iole redovnije pecamo i koristimo ovaj sastojak, da u nekom megamarketu kupimo »ekonomsko« pakovanje od nekoliko kilograma i da onda tu prezlu čuvamo na suvom mestu dok je ne potrošimo. Najjeftinije ćemo proći ako ovaj sastojak primame napravimo sami; potrebno je samo da stari hleb dobro osušimo i potom ga sameljemo u blenderu ili mlinu.
RENDANI HLEB, tj. onaj proteran kroz sito za primamu (koje mora biti kvalitetno, tj. čvrsto, te sa okcima dimenzija preko 4x4 mm) ili grubo usitinjen blenderom, veoma je sličan prezli, ali sadrži dosta čestica neujednačene veličine, od kojih one veće mogu biti posebno korisne jer su po pravilu privlačne krupnijim ribama. Rendani hleb kvasi se i priprema za upotrebu dodavanjem male količine vode – prskanjem finim mlazom iz »fajtalice« za veš ili pumpe za prskanje cveća, te energičnim mešanjem dok se ne dobije željena konzistencija. Ovako pripremljen hleb može se plasirati hranilicama... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 474-)